Cameroon GCE A Level Technical Results 2016

0
1873

Centre No:  22019  COMMUNITY TECHNICAL AND COMMERCIAL COLLEGE, BAFUT

Regist: 82, Sat for 2 or more Subjects: 82, Passed: 56,

% Passed: 68.29, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NGWA BLESSING NCHANG (19).

(2) SHU CHE BETRAND ABINWI (13).

(3) MBA CLARENCE ONYA (12).

(4) NGUM AKONGNWI LYNSEY (10).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) BAYONG RAISSA NJEH (13).

(2) MUKWE YENGO KARINE (20).

(3) WAMBA TAGNE FRANCK (10).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) SHULEM ABINWI (12).

(2) SOMALI MACLOUISE LEM (10).

(3) NJUMUNU NADESH NCHANGNWI (8).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 5

(1) DERRICK NGWANG (11).

(2) WAMBA MBA EBANGHA CAPOWEL (10).

(3) NDOFOR BETRINE NCHUBOH (10).

(4) SUH PALMY FERYU (9).

(5) TAMNJONG THADDEUS TANYU (8).

Passed in 3 Subjects: 13

(1) LOUKOUMANE (8).

(2) MAFOGHO PEREZ FUEPENGHO (7).

(3) TAMBI AKO (6).

(4) AYUMJI YANICK (5).

(5) ADE XAVIER NSALAH (5).

(6) MBANWEI CEDRIC NEYE (5).

(7) NING MARCEL BEHN (5).

(8) COLLINS MOLUA EKEMA (5).

(9) NCHAK RACHEL MBOUH (5).

(10) SUH VICTOR TAJONG (5).

(11) KUTJEM ADAMOU (4).

(12) CHE NIBRINCY NGWA (4).

(13) MFONCHO HEZEKIAH NGWA (4).

Passed in 2 Subjects: 28

(1) NGWA VIRGILLARD NFORNWI (6).

(2) MBAH RALPH MBAH (5).

(3) TAMBE LOUIS USAW (5).

(4) WABILA NELSON TITA JANI (5).

(5) LAMFU KENEDY LIFOLAV (5).

(6) CHE FUSI PRINCEWILL (4).

(7) NEBA CHRISTIAN AMBE (4).

(8) SUH FRANKLINE AMBE (4).

(9) KENAH BERTRAND TEM (4).

(10) CHENWI EUGENE (3).

(11) NCHOTU MILTON NEBA (3).

(12) CHE AYIYUH AMBE (3).

(13) POUTCHOKO AMBE WILLIAM (3).

(14) MBAWUM JEFTER TEKA (3).

(15) BENAMMI SUH CHE (3).

(16) KONFOR NGALA EMMANUEL (3).

(17) SUMFOR LINUSY (3).

(18) GIRESS EKOME MBUA (2).

(19) ALONGIFOR HARRIS AYAFOR (2).

(20) TAH JOEL TIBA (2).

(21) SHU GODWILL AWAH (2).

(22) BECHEMAGBOR DICKSON ACHUO (2).

(23) EDNA NDUM KUKWA (2).

(24) NEBA MARCELLE NEBA (2).

(25) ELVIS AKIE TABIT (2).

(26) CHICK NELSON (2).

(27) SHU TERENCE AMABO (2).

(28) EJABI EKOKO TABE EJABI (2).

Centre No:  22001  ALLO COMPREHENSIVE COLLEGE BAMENDA

Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed: 2,

% Passed: 22.22, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 2

(1) AYUNWI BIH CHANTAL (4).

(2) NEH VICHELLE CHE (2).

Centre No:  22003  BAFUT EXTERNAL

Regist: 35, Sat for 2 or more Subjects: 33, Passed: 5,

% Passed: 15.15, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 1

(1) MOFOR GODWILL ASOBO (9).

Passed in 2 Subjects: 4

(1) NGUM MIRABEL NGWA (7).

(2) BIH QUINTA NGWA (3).

(3) MUNJERE TEMBE ABEL (2).

(4) ARSA NGATSME NARCISSE (2).

Centre No:  22004  GHAM COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL IKAL-OKU, OKU

Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed: 10,

% Passed: 55.56, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) BAFON SHANSLINE YUWUN (15).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) BAFON CONFIDENCE NGONE (8).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 2

(1) TEITH COURAGE LAMBOM (7).

(2) NJIAH DELPHINE BEHTEH (6).

Passed in 3 Subjects: 1

(1) BONGFEN MARGARET NDAIBEH (3).

Passed in 2 Subjects: 5

(1) NGEK ALOYSIUS SENTIE (5).

(2) NGUM FELIX MONTUM (4).

(3) NKIESE BASIL MAILAM (3).

(4) NGUM ALOYSIUS SIENTIE (2).

(5) NGEK CHANLOTTE BECHIA (2).

Centre No:  22005  BAMENDA EXTERNAL

Regist: 220, Sat for 2 or more Subjects: 220, Passed: 55,

% Passed: 25, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NFOR CLINTON NSHANJI (15).

(2) MABUH HOPE CHINTON (7).

(3) KUM SCHOLASTICA YEOWO (3).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) TICHA KEVIN NWANA (15).

(2) SIH VERA KEN (8).

(3) MANTHO AMANDINE CLAUDELLE (3).

(4) JUDITH IKONDE ITOE (5).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Food Sciences SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 4

(1) CHIFU CYNTHIA NKFUNJI (11).

(2) SIRRI BLONDE NGWA (10).

(3) SOMUTA DONATUS FUNWI (7).

(4) CHE DESMOND NJI (4).

Passed in 3 Subjects: 14

(1) FUNWIE ESTHER NGEKWI (9).

(2) TENJOH NGO ARMSTRONG (6).

(3) TEKOH ANITA ANWEI (6).

(4) ACHUNCHO MILDRED LUM (6).

(5) MBAKU MARK MBAKU (5).

(6) NFONEH LAMBERT NGWA (5).

(7) MBINKAR JACQUELINE KINYUY (5).

(8) DARYLL-JOHN FUL NGALLA JR (4).

(9) WIRNKAR EMMANUEL DZEAYE (4).

(10) BIBOU TSEYE EVON (4).

(11) TANTEH FABIOLA BINWIE (3).

(12) CHIA TERENCE NDAH (3).

(13) ELIZABETH SHWEMYAR (3).

(14) TANTEH FELICITAS NCHANWIE (3).

Passed in 2 Subjects: 30

(1) NSHOTU ESTHER NJIFI (6).

(2) JUDITH DIBABANGAH (4).

(3) NGUM RACHEAL (4).

(4) NJINI WILLIBROAD NGAYU (4).

(5) IGNATIUS WIYSANYUY (4).

(6) CHE SIXTUS YONGHABI (3).

(7) LUCY NANGAH CHE (3).

(8) TIM LOISE NJANG (3).

(9) NYUYWIR BASIL FONDIN (3).

(10) CHONGWAIN MARICE SANG (3).

(11) AYONGENE NICOLE ANDONG (3).

(12) AMBE PEARSON NFUH (3).

(13) NIBAMEH BRIDGET WIBEDIMBOM (3).

(14) ADUMBAIN MATTHEW FUNGVI (2).

(15) SEKA SAUDATOU KIBONG (2).

(16) CHE ELVIS SHU (2).

(17) CHRISTIAN FOKUMLAH BABILA (2).

(18) TEBONG OBED NJAH (2).

(19) LAHNTUM ALFRED MUSUILA (2).

(20) LINDA MOHCHIA (2).

(21) NGWE CHRISTELLE ATANGA (2).

(22) ADE NESTOR FORTI (2).

(23) AKWANWI ELIZABETH (2).

(24) WANTANG NATHANIEL AMBE (2).

(25) ODETTE BONGDZEEM (2).

(26) BUMEH OLIVIA ANIMBOM (2).

(27) IHIMBRU BISMARK BACHE (2).

(28) WIRKOU PATRECIA KWAKA (2).

(29) FALI JOSIANE MYEN (2).

(30) AYONG ISHMAEL ESEH-NGAH (2).

Centre No:  22007  BAPTIST COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL NJINIKEJEM, BELO

Regist: 52, Sat for 2 or more Subjects: 51, Passed: 37,

% Passed: 72.55, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) MACHO DAISSY WUBEGIMBOM (21).

(2) TAMASANG RITA NGENWIE (11).

(3) FORCHANG NORA NINDUM (12).

(4) TAL EMILY NYEUH (25).

(5) MBEGHAKEH BORIS ATEMONWING (24).

(6) NGONG BENIS FIEN (13).

(7) ALHAJA USEINA CORAL ZHAMIAKI BI YERIMAH (9).

(8) KOMBE DONARD YUH (4).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NKUO OLIVIA CHITUH (10).

(2) NJUNIGNIBAH MARY ANNE CHONGWAIN (12).

(3) MUGUOH FAVOUR FUNKUIN (11).

(4) SUTAN RAISSA MICHELLE (7).

(5) MUGUO LESLY MBANTANG (13).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) KUKWAH CHRISTABEL AFUMBOM (7).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 6

(1) NGONG HERRIETA ITANGHI (7).

(2) BESONG CLARIS BIH (6).

(3) FONGWEH KINDNESS NCHEI (6).

(4) MUH EVELINE NAIH (6).

(5) BONGHASEH CHARLES CHONGSI (5).

(6) NCHINDA CALEB MBEZNKAAH (4).

Passed in 3 Subjects: 8

(1) EKANE NZALLE TAKANG (8).

(2) TUFOIN SIDUAN (6).

(3) NTAM BLESSING MBU (6).

(4) TEBO JULIET MBAYI (5).

(5) OFFEH DORIS FUAM (5).

(6) MBOM BLESSING BINENG (4).

(7) NGOCHO OMBI (3).

(8) AGHA-AH PAUL MENINTEYN (3).

Passed in 2 Subjects: 9

(1) BANGSI GALVIN CHIA (4).

(2) NKAIN JAMES JAM (4).

(3) ANGHI LINDA NAYAH (4).

(4) FUKA DESMOND DIANG (4).

(5) DIYEN MARINUS TOSAM (3).

(6) KIMBI EDWIN JUM (3).

(7) YUH CLIFORD (3).

(8) LEONARD ANCHIMBOM NJUA (3).

(9) ANSAH LESLIE NGANG (2).

Centre No:  22009  BUEA EXTERNAL

Regist: 36, Sat for 2 or more Subjects: 35, Passed: 10,

% Passed: 28.57, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) JOA NGOMBA ESUNGE (7).

Passed in 3 Subjects: 2

(1) SA’ADATOU ABDOULAYE DODO (6).

(2) NGWA JUDITH LUMNWI (5).

Passed in 2 Subjects: 7

(1) TCHOUMBA AUDREY PRINCESS (6).

(2) REENA ENYAH GWAN (6).

(3) VIVIAN NTUBE ALOBWEDE KOGGE (3).

(4) ITOE PHANIS NANJE (2).

(5) TABANG JULIUS NDEBA (2).

(6) LIMUNGA FRANCISCA EKEMA (2).

(7) FALE CONRAD NDI (2).

Centre No:  22010  ST THERESIA’S COMPREHENSIVE COLLEGE DJOTTIN

Regist: 11, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed: 6,

% Passed: 60, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) NJIOH LAKA BLESSING (7).

Passed in 3 Subjects: 2

(1) KONGNSO FRANCA BANDIN (5).

(2) NYOHWIKE PRISO SANGNYUY (5).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) WIRBA EMMANUEL BURINYUY (3).

(2) NGENGE MARIA-ASUMPTA (3).

(3) NSAI CHRISTABEL BERINYUY (3).

Centre No:  22012  CITY COLLEGE OF COMMERCE MANKON, BAMENDA

Regist: 44, Sat for 2 or more Subjects: 44, Passed: 39,

% Passed: 88.64, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) MUYAH QUINIVERT ACHA (16).

(2) MUMA DAOUDA NKWAKI (20).

(3) USATE CLINTON ATEAMAH (16).

(4) NSIH DIANA NGUM (5).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) MAMBO STACY CHIBIKOM (13).

(2) SIRIE MARIE CHE (13).

(3) MANKAH SIDONE NJI (9).

(4) ASA KASLE AWAH (15).

(5) MBAH ZEVILUS TEBIT (12).

(6) TENENG JANVIER (8).

(7) SUHFOR AMADINE LUM (8).

(8) SAMA VANUELLA GWAHA (8).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 5

(1) NJOSOH DESMOND ASONGWE (10).

(2) AWA MICHAEL MULUH (8).

(3) PENN EDELQUEEN WOPONG (7).

(4) GWISHO LOVIS NGENYI (6).

(5) ANYE HILARY NGWAMACHOM (6).

Passed in 3 Subjects: 11

(1) SABI OSCALET ANIH (6).

(2) ANGWAH EMMANUELLA NGWE (5).

(3) ANYAAKING DELPHINE AKUNJEH (5).

(4) ANNYAH ECOLIA ANGWI (4).

(5) BAH PERRY MBA (4).

(6) FONDO FRIDALE AFOR (4).

(7) PUNG ESLY NCHIEWUH (4).

(8) AKAM DABA FLOBERT (4).

(9) ANYAAKING AMOACHECK MEDIATRICE (3).

(10) LUM CLAUDIA (3).

(11) TABESICK FRANKLINE CHIALEFACK (3).

Passed in 2 Subjects: 11

(1) NGEA MOISE KWA (7).

(2) NGWENANG BENOUE BRULLINE (4).

(3) NCHANJI VIOLET WEBFANJONYU (3).

(4) FONJAH KELIPRIDE ANUNGONOH (3).

(5) MAFANG KAMGANG AUDREY (3).

(6) WENYON SOLANGE NKAM (3).

(7) UMON EMMANUELLA (3).

(8) NFOR HANSEN TANTOH (2).

(9) CHEI LAURA NGEGHA (2).

(10) YOUTA EVETE (2).

(11) BASSEY ZAVERA OGBE (2).

Centre No:  22013  CITY COLLEGE KUMBO

Regist: 49, Sat for 2 or more Subjects: 49, Passed: 31,

% Passed: 63.27, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) LUKONG FADIMATU KERNYUY (11).

(2) GERMNDA CLARIST TSEMYA (6).

(3) KENG MAVIS BONGBEN (6).

(4) NDZI LAWRENCE NGI (4).

(5) FONYUY CATHERINE (6).

(6) NGEK IRENE MOM (8).

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) WIRNKAR KEWIR MUSTAPHA (4).

(2) ACHOR MIRANDA KIMAH (6).

(3) RAINATU BEHLO SALLE (10).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 4

(1) NDIFON LUKE NDIBA (15).

(2) NDZEGHA GLENDALINE SHINYUY (8).

(3) COMFORT BERINYUY (7).

(4) LUKONG RUGAIYATU BINVEN (6).

Passed in 3 Subjects: 8

(1) VERNYUY ANNATU (6).

(2) NFOR SHEY JULIUS (6).

(3) KALEH BILAI JEROLIN (5).

(4) TAYU LESLIE FONTAR (5).

(5) ANCHANG MALICE NYUYFONI BIH (4).

(6) WIRSIY MARIE-LOUISE GHAILA (4).

(7) FONYUY FAJIMATU JAVNYUY (4).

(8) YOSIMBOM DESMOND (3).

Passed in 2 Subjects: 10

(1) NGANJI LOUISA MBULI (5).

(2) TATAH PRINCELEY BERINYUY (4).

(3) FUL BLESSING WUH (4).

(4) NYANG BLESSING KAN (3).

(5) WOYENFE MAJORY (2).

(6) NESTINE NKUMFOR (2).

(7) NGORAN VERA YIVEYUVI (2).

(8) TANDAH CONFIDENCE NEH (2).

(9) FEDINAL LAWIR (2).

(10) ABONGE ODETTE GABIH (2).

Centre No:  22016  COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL BAMBUI

Regist: 122, Sat for 2 or more Subjects: 122, Passed: 79,

% Passed: 64.75, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) AYUM VICTORINE ABE (13).

(2) MAHBIMELIH EBENEZAR (13).

(3) NCHAMI VENCENT (19).

(4) AMBE SYLVAN SHU (18).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) AHONE LOUISA NGWESSE (14).

(2) NGAM SOLANGE NANGE (8).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 7

(1) TABAH KINGSLEY BEGHENI (12).

(2) VETANGHALE ERNEST TINSEH (11).

(3) VECHIEH BERTRAIN NGONANGIEH (11).

(4) KANJO SILAS NTUMNYUY (7).

(5) NYINGCHO CLINTON TIH (6).

(6) MBATE SOLIVER NFORMI (6).

(7) GISELA AKEMBOM (6).

Passed in 3 Subjects: 25

(1) NEBA VANISA BLANCHE SIRRI (8).

(2) BLESSING NOH – FULAI (8).

(3) FORBISAH CHRISTABEL BIKWEMBUNUI (8).

(4) OJONG CLINTON NTANGHA (7).

(5) NGWEFORM MILDRED (7).

(6) MAH ADELINE NAIN (7).

(7) CHE NORBERT ABIMBOM (7).

(8) KUTWAH EZEKIEL NJIAH (6).

(9) YIRANLA KENNETH NYANG (6).

(10) CHENG RUBENSON (6).

(11) LUM JULIET NEBA (5).

(12) TANDOH ODETTE MBONI (5).

(13) ETUNDI EBONE BRILLANT (5).

(14) NTHAKA MARK MBORO (5).

(15) NGEH GILBERT NJUO (5).

(16) NTOKO MARIE NTUBE (5).

(17) KENMOE WOULADJE BEAUDREY (5).

(18) STEPHANE EMUNBOE BALABIM (5).

(19) EMILIA YUNG (5).

(20) NKENYA VEROLINE BEKWAKE (4).

(21) ACHUMBE GASTON NUBONG (4).

(22) TAMANJONG VERONIQUE NGELA (3).

(23) FONGANG NADIA NAHNYONGA (3).

(24) ELONDO FRANKA NNENYOR (3).

(25) MANGWE CLARIBELLE FONTAH (3).

Passed in 2 Subjects: 41

(1) GA-AHBOM SHANTAL (8).

(2) ASUMBANG ROLAND AGFUAHA (6).

(3) MGOGSHIKEH DIVINE MOH (6).

(4) MOUKOUDI MOUKOUDI JULE BORIS (6).

(5) LEKUNZE ABRAHAM TACHAM (6).

(6) NFORNGWA FRANCISCO CHENUE (6).

(7) NAYAH MARIE FUL (5).

(8) CHEFOR PERIFRANK (5).

(9) MIANFUNG IRENE (5).

(10) KONI ROXINE AMINA (5).

(11) NENGHABI NELSON NCHAM-NCHAM (5).

(12) LIONEL DINGANA (5).

(13) SALAH MABEL NAIN (5).

(14) KALE MABEL (5).

(15) WAYEH DELAND CHOABORA (5).

(16) JAM COLLINS MUH (5).

(17) ETAH CLINTON ACHU (5).

(18) TENAZEH GILBERT (4).

(19) NCHANGNUI PRAODINE GEH (4).

(20) NGUBUI CIDOLINE NCHE (4).

(21) TEBO JEFFREY MUSONG (4).

(22) OGORK PETER BATE (4).

(23) NEBA GEORGE NEBA (4).

(24) CLOVIS SHU (4).

(25) TEMBEI MICHAEL ACHA (4).

(26) ENJONG MBAHCHAN CLARIS (3).

(27) TANGIE MBOH ERICA (3).

(28) NEBA AKONGNWI MANKA’A (3).

(29) NGOUNSUM NANGEH COURAGE (3).

(30) AKEMNGWA BELINDA (3).

(31) KOMBONG GEOFRED NGWA (3).

(32) ANGUH KENNETH VOLONTAS NJOB (3).

(33) MIRANDA MOHMBE ACHA (3).

(34) TAFON MUSTAPHA SANNYUY (2).

(35) SUHBOH SIDUAN NCHI (2).

(36) AWAH BARNABAS WENFOR ASABA (2).

(37) EBONKENG JEANNE – MIRELLE EPONLE (2).

(38) CHIAMBAH GETRUDE FUAM (2).

(39) NEBA JOAN LUM (2).

(40) EHOGE JUNIOR ETIBAH (2).

(41) MIRABEL OYEYE (2).

Centre No:  22018  CHRIST THE KING COLLEGE TIKO

Regist: 44, Sat for 2 or more Subjects: 44, Passed: 44,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) PARFAIT FANNSO FENIDZELA (24).

(2) JUDITH ENGOMI NAMBEKE (16).

(3) FONYUY LEMNYUY LEKEAJAH (22).

(4) ATEM SYNDERLINE TEBE (24).

(5) FOTAH FRANCIS FOTO (23).

(6) KAMGO KAMGO SIEGFIED (25).

(7) OLUCHUKWU MARY JANE MEGWALU (12).

(8) ATEHCHONG MBUNYA (22).

(9) MECHAME BORIS LORDSON NJUME (20).

(10) NJANA PENTECOST AYEM MODO (22).

(11) AWA FONKAM WENDON (22).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) AGATHE NKENG ESEMBIENG (14).

(2) CAMILLE RAMATOU ABBAH (9).

(3) OLUWAFEMI BLESSING AMARACHI IGBEKELE (19).

(4) MBONGUE GEORGIANA (12).

(5) MAKOUDJOU INESE FEDRAU-YORK (15).

(6) KAMENI ENGOUE GYSLAINE CARMELLE (20).

(7) NOGNEWO THERESE MENITA (8).

(8) BERNICE NGUENTE BONGO (12).

(9) FORLU IVANA EMESONG (15).

(10) NKENGANYI MELANIE ATEMLEFACK (8).

(11) LAMBI VIRGINIE NGWIYUI (15).

(12) TCHIO KEMBOU STEEVE (20).

(13) MOUNPAIN ABDEL MOUNIR (13).

(14) FERNANDA JONES PECHO (15).

(15) NUMFOR VINELIE MANKA’A NSANGEBEAH (8).

(16) MAKAH ELRINA ABIO AGBOR (12).

(17) ELIZABETH LEKEAKA FUANKENGANYI (15).

(18) TAMANGWA WASHIE LARISSA (9).

(19) HUDRELAW NANU SAHAPI (12).

(20) EYONG TABOT ETANG ETCHU (10).

(21) NGOU-KUMBI URSLA NYUIZOBING (15).

(22) AYUK BRENDA TABOT (21).

(23) TIAYA JOUSSE BODOU CLAUDE (14).

(24) AKAM SANDRA ENGOH (10).

(25) BOTAMBU GILLIAN (9).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 5

(1) KAPTUE SIMO SYBELLE RAISSA (14).

(2) TANJOMOH NJUNKANG VALERY (14).

(3) BEBEY MBEDI RODOLPH VALDAIRE (13).

(4) TAH GENOLA GAH (11).

(5) NANJI ELNA NOANGO (6).

Passed in 3 Subjects: 2

(1) ENOH CHRISTINE NNENNA (8).

(2) NYALUMAH BILLA NGANGOUE MYLENE (6).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) MAGUIA NADINE FLORE (3).

Centre No:  22019  COMMUNITY TECHNICAL AND COMMERCIAL COLLEGE, BAFUT

Regist: 82, Sat for 2 or more Subjects: 82, Passed: 56,

% Passed: 68.29, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NGWA BLESSING NCHANG (19).

(2) SHU CHE BETRAND ABINWI (13).

(3) MBA CLARENCE ONYA (12).

(4) NGUM AKONGNWI LYNSEY (10).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) BAYONG RAISSA NJEH (13).

(2) MUKWE YENGO KARINE (20).

(3) WAMBA TAGNE FRANCK (10).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) SHULEM ABINWI (12).

(2) SOMALI MACLOUISE LEM (10).

(3) NJUMUNU NADESH NCHANGNWI (8).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 5

(1) DERRICK NGWANG (11).

(2) WAMBA MBA EBANGHA CAPOWEL (10).

(3) NDOFOR BETRINE NCHUBOH (10).

(4) SUH PALMY FERYU (9).

(5) TAMNJONG THADDEUS TANYU (8).

Passed in 3 Subjects: 13

(1) LOUKOUMANE (8).

(2) MAFOGHO PEREZ FUEPENGHO (7).

(3) TAMBI AKO (6).

(4) AYUMJI YANICK (5).

(5) ADE XAVIER NSALAH (5).

(6) MBANWEI CEDRIC NEYE (5).

(7) NING MARCEL BEHN (5).

(8) COLLINS MOLUA EKEMA (5).

(9) NCHAK RACHEL MBOUH (5).

(10) SUH VICTOR TAJONG (5).

(11) KUTJEM ADAMOU (4).

(12) CHE NIBRINCY NGWA (4).

(13) MFONCHO HEZEKIAH NGWA (4).

Passed in 2 Subjects: 28

(1) NGWA VIRGILLARD NFORNWI (6).

(2) MBAH RALPH MBAH (5).

(3) TAMBE LOUIS USAW (5).

(4) WABILA NELSON TITA JANI (5).

(5) LAMFU KENEDY LIFOLAV (5).

(6) CHE FUSI PRINCEWILL (4).

(7) NEBA CHRISTIAN AMBE (4).

(8) SUH FRANKLINE AMBE (4).

(9) KENAH BERTRAND TEM (4).

(10) CHENWI EUGENE (3).

(11) NCHOTU MILTON NEBA (3).

(12) CHE AYIYUH AMBE (3).

(13) POUTCHOKO AMBE WILLIAM (3).

(14) MBAWUM JEFTER TEKA (3).

(15) BENAMMI SUH CHE (3).

(16) KONFOR NGALA EMMANUEL (3).

(17) SUMFOR LINUSY (3).

(18) GIRESS EKOME MBUA (2).

(19) ALONGIFOR HARRIS AYAFOR (2).

(20) TAH JOEL TIBA (2).

(21) SHU GODWILL AWAH (2).

(22) BECHEMAGBOR DICKSON ACHUO (2).

(23) EDNA NDUM KUKWA (2).

(24) NEBA MARCELLE NEBA (2).

(25) ELVIS AKIE TABIT (2).

(26) CHICK NELSON (2).

(27) SHU TERENCE AMABO (2).

(28) EJABI EKOKO TABE EJABI (2).

Centre No:  22021  KOM COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL, ANYAJUA

Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed: 13,

% Passed: 72.22, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) CHOUH JOY FULAI (9).

(2) NGOHSEH LOUISRITA MBUH (7).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 2

(1) KUMENTAIN ANETTE MBU (7).

(2) NSHOM TRACY EBKAH (4).

Passed in 3 Subjects: 6

(1) KIMBI DONATUS MBUEN (6).

(2) KIDUV CHANISSI ROSELINE (6).

(3) CHIANANGE EMMACULATE MEKFUH (5).

(4) NDIFON BLESSING NONFU (5).

(5) ASAHMBOM GILBERT NENGHABI (4).

(6) NGOHSEH JULIANA ABILA (3).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) WAM NETHAN KUNE (3).

(2) YEIN JOSEPH NJUAKOM (3).

(3) MBUEN EMILE TUFOIN (2).

Centre No:  22022  GEORGIAN CITY ACADEMY WOMBONG, Njinikom

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed: 9,

% Passed: 90, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 4

(1) CHINDO EMMANUELLA NAYUO (8).

(2) MUNTEH BLESSING NAYAH (6).

(3) NFINI RHODA NIH (5).

(4) GISILA NDUM (5).

Passed in 3 Subjects: 2

(1) COLINS NGONG (8).

(2) ANCHIMBOM CHRISTABEL KIMENG (6).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) BI SIDOLINE NGEH (3).

(2) TANG MELVIS VEKII (2).

(3) ANKIAMBOM JESSE CHINDO (2).

Centre No:  22024  GOVERNEMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL KANG BAROMBI, KUMBA

Regist: 50, Sat for 2 or more Subjects: 50, Passed: 35,

% Passed: 70, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) ACHA JERVIS NFORMINIAN (14).

(2) AMINOU IBRAHIM (12).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) AKEM VALENTINE WOMEI (12).

(2) SANDRINE NANGA FOBUSI (7).

(3) SWIFAR CLEMENTINA NZANUM (5).

(4) IQUO BERTHA MOSONGISELE (13).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 7

(1) AMEH SAMUEL NDACHANG (15).

(2) ONUAHA SEARSON DIVINE. O (12).

(3) ECHOBEI CARINE (7).

(4) NJI GWENDOLINE ANGWI (7).

(5) KALUM CHRISTAIN FOSSO (6).

(6) JOY LEAH KANG WACHE (5).

(7) BU-UKA CYRIL NGU (5).

Passed in 3 Subjects: 11

(1) ANGEL ABOU MBAKU (11).

(2) ALIBONE CLINTON (10).

(3) CHIA NOELA TANG (9).

(4) FORCHOP BENEDICTA NGWEBETA (8).

(5) FUH JUDE CHENWI (6).

(6) NYAMBOD GABRIEL TETEH (6).

(7) AYINDA CLOVIS SONG (5).

(8) EKWE KELVIN NDAKWA (4).

(9) MUNA BANKEM SHELLA (4).

(10) BRIGHTINA KAH NGALLE (3).

(11) NDAH NGOLLE TELLNADO (3).

Passed in 2 Subjects: 11

(1) CHANG STEPHANI KUM (4).

(2) NJIGWOUO NICKEL THEOPHANE (3).

(3) LYDIA NANYONGO WOLETE (3).

(4) GOODNESS L. BELUCHUKWU EKEGBOGU (2).

(5) SEH MISPAR NGENGE (2).

(6) NEBA CLIFFORD NGWA (2).

(7) SEMONI LAURANTINE MMEH (2).

(8) LIWINDIA NDUNGAFAC HANSON (2).

(9) FOKA BINSHERINE NDEYEN (2).

(10) KOMANDU FRANKLIN KUMA (2).

(11) TING MILDRED MBI (2).

Centre No:  22025  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL  KUMBO

Regist: 39, Sat for 2 or more Subjects: 39, Passed: 20,

% Passed: 51.28, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) CHRISANTUS KEYVEN (12).

(2) KINYUY BRENDALINE (9).

(3) MAIMO KARL NCHANJI (12).

(4) LAFOLIR MCBURI PAUL (18).

(5) KISEEM CLARIS DZELAMBONG (7).

(6) CHIA CHANCELINE CHITUH (4).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) BERINYUY BLAISE DINNYUY (6).

(2) NSOYUNI ANGELICA NYUYFONE (4).

(3) MBATEH JUSTINE NYINMI (5).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) JINE ANNABEL MESEH (5).

Passed in 3 Subjects: 3

(1) NJI TUIDAN KUM (6).

(2) FONYUY ANNES NWAHDZENYUY (5).

(3) VIDZEM ETIENE SHALANYUY (3).

Passed in 2 Subjects: 7

(1) ALEMANJOH ROBERT (5).

(2) ROBERT NGEH (4).

(3) WIYSAHLA PRINCELEY KONGNYUY (4).

(4) LENDZELE COLLINS KINYUY (2).

(5) NDZEBIH MAVIS SIYLIKA (2).

(6) NDIMONGANG BLAISE SENGLA (2).

(7) GENEVIVE VERNYUY (2).

Centre No:  22026  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL BUEA

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed: 1,

% Passed: 25, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) AWALA ALECIA-ASHLEY TANGA (14).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22028  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL MUYUKA

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed: 2,

% Passed: 25, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 1

(1) MENDI ETIEN OFON (4).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) AYEAH NEOLA FUNKUIN (2).

Centre No:  22029  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL NKAMBE

Regist: 14, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed: 3,

% Passed: 21.43, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 3

(1) KIMBI GISELA BERINYU NSEKA (2).

(2) KONGOR CYRILLE YEMBE (2).

(3) AMBE CLAUDINE NCHANG (2).

Centre No:  22030  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL BAMENDA

Regist: 44, Sat for 2 or more Subjects: 44, Passed: 20,

% Passed: 45.45, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NGOUEGNI NIDELLE FOKOU (10).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NFORNEH DALINTON VUNYIH (8).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) POWOH BLANDINE NENG (14).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 10

(1) AFONGANG ERNEST TAYUM (9).

(2) MOKOM RELINDIS WOPONG (9).

(3) BRIAN NEBA CHE (7).

(4) ASANGWA LAWRETTE BINWIE SIRRI (6).

(5) KAMSU KAMKUIMO CLERK BOURGEOIS (5).

(6) FONJO DESMOND NGWAYU (5).

(7) DZELAMONYUY MARIANA (4).

(8) NGOUANA HILAIRE (4).

(9) NGUEZET DONGMO VLADIMIR MARTIN (4).

(10) NANA JIEJUP DANIELLE FABIOLA (3).

Passed in 2 Subjects: 7

(1) NKEMBOH CLAUDIA NEMOLACK (6).

(2) ANJI RUDOLF KAIN (5).

(3) ASAHCHO CASPA BIMOMBI (5).

(4) MBOUDOM DJEDJOU DORINE (5).

(5) CHEGHE GERHARD TEGHE NDEH (3).

(6) NWAIN RONALD SAFEH (3).

(7) ATAM SARAKANG STEPHANE WILLIAM CLINTON (2).

Centre No:  22031  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL KUMBA

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22032  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL MAMFE

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22033  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL OMBE

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22034  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL WUM

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22035  ST JOSEPH COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL MAMBU-BAFUT

Regist: 17, Sat for 2 or more Subjects: 17, Passed: 17,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NDOHNWI LUM CLARICE (21).

(2) NDJANTA TAKEBO ANGE MIREILLE (12).

(3) NJOH ROSEWILDA INJOH (6).

(4) WAYIGIH ABONGNWEL EMILIA (5).

(5) TALOM MEFFO MARIE STELLA (9).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) MASEH MONICA APEHNGONG (9).

(2) FRU OUZEROU NJI (9).

(3) BIH SHANCELINE CHE (15).

(4) NDAH BENADETTE (11).

(5) MANKA’A JOSEPHINE CHE (10).

(6) BERI DZEVELA BERTRAND (16).

(7) AMBOMO MARIE CHRISTINE COUTE-CHERE (7).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) NGANG HOCTAVIE ZIH (11).

Passed in 3 Subjects: 4

(1) SHURI MARTINA ABIGAIL (10).

(2) KIHTI STELLA KEHNSO (7).

(3) AFEHNWI LARRISA FANYEU (7).

(4) TCHOUPET NDINKANG WENDY JOYCE (4).

Centre No:  22037  MARTHLO COMPREHENSIVE BILINGUAL COLLEGE, Buea

Regist: 66, Sat for 2 or more Subjects: 64, Passed: 30,

% Passed: 46.88, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NFON HANSON BOBANE (8).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) TOMTA AUGUSTINE JUNIOR (7).

(2) EGBE PATIENCE AMO (6).

(3) NANYONGO CHRISTIANA NGOMBA (5).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Food Sciences SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) ASONGTIA CARINE ASONGATCHA (8).

(2) ENANGA CATHERINE FINDI (10).

(3) HANNAH EFOSI LUMA (8).

(4) FRIDA NANYONGO EWUMBUE (6).

(5) TSEAMBOM SHALING MUFFIH (7).

(6) TEKE JOAN EFETI (7).

(7) TAYU HELEN SCHMIDT KUMUH (11).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) THEODORE BURIYA NYAMUSA (4).

Passed in 3 Subjects: 6

(1) JUDITH NKUH TAMFUH (4).

(2) VUGAH VUTSILE STEPHEN (3).

(3) ALO JULIUS NKESSELE (3).

(4) DERICK MBI TENU (3).

(5) KANG FRANKCOLIN NCHEGE (3).

(6) ATUH ERICA NDIFANG (3).

Passed in 2 Subjects: 12

(1) GILLY JOY BIH (6).

(2) NYOH CANDIS NDICHECK (5).

(3) MAYOWE MARTHA MOJOKO (5).

(4) AKOLO CHONDOP VALERIE (3).

(5) EMMANUEL NDIVE NDUMBE (3).

(6) METUGE JUSTINE (3).

(7) VIYOF WILLIAM VUWAM (3).

(8) NGWA CYNTHIA NCHANG (3).

(9) CHCEK TENJOH YANNICK (2).

(10) TASAH CLAUDINE NAYAH (2).

(11) NDOYE ANETT SIRRIAWAH (2).

(12) PA-ISSATOU KOLEM (2).

Centre No:  22038  FESS TECHNICAL COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL MUYUKA

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed: 3,

% Passed: 33.33, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 2

(1) NENG ANNETTE CHOU (8).

(2) UZEH NELSON MENDI (3).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) ENOMBOU BRUCELEE AKIUMBENI (2).

Centre No:  22041  KUMBA EXTERNAL

Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed: 4,

% Passed: 16.67, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 4

(1) ETTA LINDA TANYI (7).

(2) FONJONG DESMOND SAPHOR (4).

(3) CLAUDIA TAH (3).

(4) CHIAMBA HELMINE ANKIABOM OBEN (2).

Centre No:  22043  KUMBO EXTERNAL

Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed: 7,

% Passed: 38.89, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) DZELAMONYUY SERGE YUWONG (8).

(2) FONCHA JEPHTHAH BANBOYE (5).

(3) BONGKIYUNG JULIA GOHLA (8).

(4) ALIYU SULAIMATU FONYUY (7).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 3

(1) YEFON CHRISTABEL BINYOH (5).

(2) KONGNYUY LAWRENCE NGE (2).

(3) FAYE VALENTINE SUNJO (2).

Centre No:  22044  LONGLA COMPREHENSIVE COLLEGE MANKON

Regist: 115, Sat for 2 or more Subjects: 115, Passed: 71,

% Passed: 61.74, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) VISHUNGEH ISRAEL MAKUGHOAMBOM (10).

(2) SARIKI VANEL CHI-CHE (16).

(3) NGONG MARTHA NABAN (14).

(4) BIH EVETTE SHU (14).

(5) NTAH MARKNEIL TAKU (11).

(6) NUAMBUON LEWIS MBOZIKEH (23).

(7) AWEH VALENCIA EZIE (19).

(8) KUMA SHEILLA BIH (7).

(9) KAH HUBERT (9).

(10) KHAN FABRICE AWA (9).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NGUM VANICIA FRUTSI (8).

(2) ANSI DANIEL ANNE (5).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 20

(1) ABWE OMEGA ABWE (13).

(2) LUM MILDRED AWONDO (10).

(3) NEH STEPHANIE NGANG (9).

(4) NANGUN LIZETTE MBO (9).

(5) NGEH RADIVINE (9).

(6) NGWA BLESSING MENYI (8).

(7) ANGYIE GLORY AJOH (8).

(8) TIZIEH VANESSA FET (8).

(9) ATOH JENTHA SIRRI (7).

(10) ANUASHINEH JULIETTE MANDAH (6).

(11) NGUM OPHILIA ADEY (6).

(12) SHARON SALOME NTAMARK (6).

(13) MUH JACKY KAI (6).

(14) BABILA LAURA GAMGA (6).

(15) CHE ELIZABETH NGUM (6).

(16) FON PRIDE NGU (5).

(17) FRU AMENUS NEBA (5).

(18) MANKA LAKEN (5).

(19) MAGOUI CATHERINE ZOUSSE (5).

(20) NGOSSONG BERLINDA NGUNYI (4).

Passed in 3 Subjects: 18

(1) MEKONGMBAH MBONU EDEN (12).

(2) MECHIMUH AZIEH RELINDIS (8).

(3) BERNARD BERINYUY (8).

(4) KENSAH KONANG JOEL (8).

(5) ACHA RELINDIS ANGWI (6).

(6) WAA RUDIN MBUZA (6).

(7) ABERG LESLEY YUKUMU (5).

(8) NFORSANG AKONWI BIH (5).

(9) MARTHA NYOH (5).

(10) AZAH CHE (5).

(11) ADAMU BALKISU (4).

(12) TEYIM GERALD KHAN (4).

(13) SYVIA ANYANG (4).

(14) KUDI EMMACULATE OWU (4).

(15) NGWA NCHANG ANNA (4).

(16) NGOH CHEO CLOVIS FRU (3).

(17) NGOMANE DANIEL FLORENT (3).

(18) AKWO LEVIS NGOH (3).

Passed in 2 Subjects: 21

(1) NGUTI ELIOT KHAN (5).

(2) TOH RANSOM YUSIMBOM (5).

(3) MOHAMMED VERYEH (5).

(4) CHENWI BORIS SUH (4).

(5) AKWEK CHANCELINE AKUM (4).

(6) NJOGHO MARCEL NGO (4).

(7) NJI DESMOND CHI (4).

(8) OKRI THEOPHILE (4).

(9) PENN SHELLA TENGIE (3).

(10) TABI DIEUDONNE (3).

(11) FUHNWI EMMANUEL FUH (3).

(12) MEFORLO NADIA (3).

(13) NGWA STANLEY CHENWI (3).

(14) KAFIBE JAMES MULUH (2).

(15) VOLLUNTRY VEGAH FARWEI (2).

(16) NJEH SOLOMON TABI (2).

(17) KINGSLEY VERNYUY (2).

(18) DOH BRYSON NUVALA (2).

(19) BENG CLETUS NYAM (2).

(20) CHARLES NKEH (2).

(21) NENEH ROSE NIBA (2).

Centre No:  22045  LIMBE EXTERNAL

Regist: 186, Sat for 2 or more Subjects: 181, Passed: 52,

% Passed: 28.73, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) ARREY PETER TABEKO (9).

(2) NYANDZA CARINE NWELOH (12).

(3) FONGOH KENNETH NGWA (12).

(4) NFOUH JULIET ESIE (12).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) ABAH ROPHINA NGWO (7).

(2) TEMA EMILIA IJANG (8).

(3) COMFORT WERRE NGARIME (8).

(4) NGEH FREEDOM WIBA (5).

(5) JULIUS NDOH TIKA (8).

(6) BESIM SOLANGE TATAH (3).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) CLARA NANYONGO EKEKE (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 3

(1) ZE NSIZOA JUDE (8).

(2) YOUMSSIE FIDELE (4).

(3) INJEH LARINE TEMBENG (4).

Passed in 3 Subjects: 7

(1) CHENGUBI STEPHEN (7).

(2) VUMOMSE FEDINARD (6).

(3) KETCHOGUE DJOGANG DARLINE CHRISTELLE (5).

(4) NGO NTONGA MARGUERITE (5).

(5) NDOSAK VICTORINE YIKWAH (4).

(6) REBECCA EVENYE ANDIN BENGYELLA (4).

(7) BENG JOSEPH NGONG (3).

Passed in 2 Subjects: 31

(1) NGWABUTI DENIS CHE (6).

(2) NKAFU SOLANGE FORCHIN (5).

(3) KAHLAI GLORY TARDEZYUY (5).

(4) VESEMEH PROMISE ABONGE (5).

(5) FRANKLINE BENDE INUA (4).

(6) NGOMANGEH LINDA EPEY (4).

(7) NYAMSHI CHRISTABEL MASAFI (4).

(8) NGOE PATRICK NGOE (3).

(9) FALE NJEH BRUNHILDA (3).

(10) TOSHUM THEOPHILUS TABE (3).

(11) QUENTER UMABILI ECHOBEI (3).

(12) KANGO ESE GWENDOLINE (3).

(13) AKWEN SYLVIE AKAH (3).

(14) LEMA NDIBABONGA QUINTA FONKENMUM (2).

(15) MAKAYA EMMANUEL AGBOR (2).

(16) MANKAH NADEGE CHE (2).

(17) AZEMCHIA CYNTHIA (2).

(18) FALON WELISANE CUMBER (2).

(19) MBUWIR ELSIE BURINYUY (2).

(20) SAKER ERNEST JONDE (2).

(21) ERICA MAFUNG (2).

(22) AKWEN PAMELA TANI (2).

(23) BAROLINE SENIGWA YAVE (2).

(24) YOTI NJIE EMMA (2).

(25) MPAKO ELIAS NGOLE (2).

(26) CHU BORIS BONG (2).

(27) FRU BETRAND CHE (2).

(28) LOH CHRISTABEL (2).

(29) NGANDO MOSONGO JULIANA (2).

(30) LEKUNGA BRONHILDA YEBILA (2).

(31) TANWANI NYUNYELLA ELVIS (2).

Centre No:  22046  MAMFE EXTERNAL

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed: 1,

% Passed: 14.29, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 1

(1) JICK JULIUS BOHTEH (4).

Centre No:  22047  MBENGWI EXTERNAL

Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed: 1,

% Passed: 20, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 1

(1) ANGU FRANKLIN SUH (3).

Centre No:  22048  MUNDEMBA EXTERNAL

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed: 1,

% Passed: 50, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Food Sciences SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 1

(1) OKAKWE MISPA KEMA (4).

Centre No:  22049  MUYUKA EXTERNAL

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed: 1,

% Passed: 14.29, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 1

(1) MUKETE BRINEY MANYAKA (3).

Centre No:  22050  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL NDOP

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22051  NCHS Limbe

Regist: 96, Sat for 2 or more Subjects: 96, Passed: 71,

% Passed: 73.96, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) MEH PETER KUM (9).

(2) MBIDA MENG LOIC (18).

(3) LADA MANJE JUBERTHER (16).

(4) NJI ANICET FUHNWI (10).

(5) ANEH CHE MIKE JUNIOR (13).

(6) TABI EBOT SOLOMON JUNIOR (7).

(7) TARH JOHNSON TARH (12).

(8) LAURA ANIETIE AKPATA (20).

(9) BAFOU JOSEPH VEGAH (24).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) MOAPOUM MPOT ANNICK DORIANNE (13).

(2) MANJANG RANDY NDINGKE (12).

(3) INONI GISSELE IYA (7).

(4) AYA BECKY NKUNYU (9).

(5) BAH RAISSA BIH (8).

(6) ELIZABETH ETIM ESIN (16).

(7) LEMUNGA BRENDA ESUKA (24).

(8) TANGANG NCHANG MINETTE (11).

(9) AGBOR DANIEL AYUK (9).

(10) TATSOPTEU ATELEFACK KARAIN (14).

(11) CHRISTY MOJOKO ETONGO (10).

(12) CHE LEWIS CHOU (7).

(13) TITA LOVERT CHECK (20).

(14) TATSOPTEU ATEMAFACK NADIA (15).

(15) RABBI SHAIBU ABUBAKAR (12).

(16) TAMNJONG JUDITH NYIE (9).

(17) FOKUMBAD FIDEL NAGELA (11).

(18) NUMFOR DENIS NIBA (8).

(19) MANAIN IMMACULATE NGOINE (5).

(20) BAMBOD PRIDINE KAH (8).

(21) EDUGU VANESSA NANGA (5).

(22) NGALE HELEN EWOKOLO (4).

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) BAIKONG GERMAINE NGUO (8).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 10

(1) SHANICE TEKUMU NGANDON (9).

(2) NDAO MARIAMA (8).

(3) AKUM JUSTIN ENJOH (7).

(4) MBOWOH MONICA AJENANYI (7).

(5) KEHBUMA FELIX TANGUH (7).

(6) KEMTA PEKAHEU SONIA DIANE (6).

(7) SAKTCHI LIONEL (6).

(8) BAH TERESHKOVA MIYANG (5).

(9) NGUM JERISSIA KEMAIH (4).

(10) KENGNE KEMETA ARNOLD (4).

Passed in 3 Subjects: 15

(1) FONJANKWE PROMISE NJAMBE (8).

(2) NGUMBIANKA’A BLESSING CHE (5).

(3) NDOH NOELLA AKWI (5).

(4) ENIH RITA NGALA (5).

(5) NYIANG RAISSA NJANG (5).

(6) MORINE NALOVA ESAKA (5).

(7) NEMBO JUSTINE MANTAP (5).

(8) ENDALE MARY BILLE (5).

(9) NKIEN JULIE PHUH (4).

(10) CHRISANDRA LEHNYONGA TUTUWAN (4).

(11) AKWE KELLY MAH (4).

(12) JOYCELINE MANKA CHEONWI (3).

(13) NGEN SHERYL-KESH YUO (3).

(14) EVENE SUSSANA EHINACK (3).

(15) ANGABU MONICA ALCHEBEK (3).

Passed in 2 Subjects: 14

(1) LINDA CHIGAEMEZU NWAOKEKE (4).

(2) TASANG ANNEY YVETTE (4).

(3) TABUH EMONIC NANJI (4).

(4) CLOVIS BOBGA BAMBOT (3).

(5) BALEKA TCHOUNKWI JOCELYNE (3).

(6) AFOR SYLVIA (3).

(7) NDONWIE KIRIAN CHE (2).

(8) NDOMBI KOLLONG JEANNETTE (2).

(9) MAKIA EPOSI EMILIA VENESSA (2).

(10) AKOTE MIRIAM MANGYE (2).

(11) NTUMBI ROSE SHEY (2).

(12) ECHUKWA BELTHA WAWINDONG (2).

(13) AKEFAH VANISSA ANGONG (2).

(14) BERTHA ENANGA NYOKI (2).

Centre No:  22052  NDOP EXTERNAL

Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed: 13,

% Passed: 81.25, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NYINCHIA BENARDO BEKOH (8).

(2) CHEGWU GILLES MFUH (6).

(3) NGIBANG BASIL FANWANG (3).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) MBOUMO ROMIAL (14).

(2) CHUWANZI JOVITA NGIEMOUH MBOH (4).

(3) AMBE SIRRI RUTH (9).

(4) NKENGKELE SYLVIA ANSAMA (7).

(5) NIWUH FUCHA ALPHA (14).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 3

(1) NGOH ANITA TIBA (9).

(2) KWENYI VIRGINI CHEUBEKIE (7).

(3) PECHUONKWIA SERAPHINE (4).

Passed in 2 Subjects: 2

(1) CATHERINE MBIMBOWEH (2).

(2) NSWI DESMOND (2).

Centre No:  22053  NKAMBE EXTERNAL

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed: 2,

% Passed: 20, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 2

(1) KUMA CALVIN CHE (3).

(2) SUNJO CLEOPHA KINYUY (3).

Centre No:  22054  OMBE EXTERNAL

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed: 1,

% Passed: 12.5, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 1

(1) CHE ELVIS BUH (2).

Centre No:  22055  PROGRESSIVE COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL BAMENDA

Regist: 201, Sat for 2 or more Subjects: 201, Passed: 161,

% Passed: 80.1, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) FOMBANG DIANNE ANDIN (20).

(2) NSO TAKOR PASCAL BRIGHT (8).

(3) FUH EDWIN CHEBUSI (11).

(4) GAH SAMSON NGUH (16).

(5) NJUNGBUEN YVONNE KENDZENG (20).

(6) BAH ALVINE MBOH (21).

(7) EBSI CONRAD EBSIY (14).

(8) AKWA CHANTAL AKUMA (13).

(9) NJUH JAMES-ANDY EBUA (11).

(10) ADINDA CHRISTUS NEMLACK (11).

(11) ANDIN DELLA (20).

(12) NTONGMOH DERIC (11).

(13) FOMBASSOH NOELA NCHINDA (14).

(14) LUM MANKAH NGANG (14).

(15) MABU MIRIAM ENIH (12).

(16) YOUBESIH NORBERT KACHEP (8).

(17) ACHU COLLINS ADE (7).

(18) AMANWI BIEMFOR BISI (16).

(19) ANYE EMMANUEL NGONI (15).

(20) KEMAKA EMMA TONG (15).

(21) AFEGNUI FABRICE (9).

(22) KANJO FREDRYN NJONGUO (12).

(23) MULUH MILTON NKAM (13).

(24) CHE DESMOND AMBE (9).

(25) SHARON VUBAN NUCHE (8).

(26) NWAKAMI MARIE (5).

(27) SUIRU YVETTE KEMJEI (5).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NGWIBINAH SCHNIEDER SAMA (11).

(2) MBOUOMBOUO ABDEL AZIZ (6).

(3) AKUM BIH CLAUTTDE (11).

(4) MBOH RYNNA NDI (6).

(5) BANGSE BRENDA NGAINKOU (6).

(6) AZAH STELLA NDETAKWA (21).

(7) FOKAM JOYCELINE ANNE (17).

(8) INDOU JOHNCHI (10).

(9) TCHINDA FOFOU BERNIS JOELLE (11).

(10) CYBELL KENG (12).

(11) ATABONG HILARY MOORE CHINMOUN (20).

(12) AFESEH QUEENTERLIDY NGWENYI (13).

(13) SUH IVO (14).

(14) LUM NOELA CHE (14).

(15) NKWAIN SHALINE MAIH (8).

(16) NCHUNKA JETHRO (17).

(17) NUMFOR CLARETTE SIRRI AKONGNWI (10).

(18) SIMO NKAMSOU JUNIOR (8).

(19) MBOH EMMANUELLA NGWI (6).

(20) APONGHON DILANE MELLOR (15).

(21) ETHELDREDA VIYOF ALIEMBOM (16).

(22) BANDE MIRIAM ATEH (11).

(23) EWANG TCHOUDJIN CLINTON (9).

(24) LAMBI SOLOMON ADAMU (13).

(25) TITANG MINIETTE ANOH (5).

(26) NEBA CARINE BIH (4).

(27) NTANKEH CLAIRE WANZIE (12).

(28) FONGEN JOYCE ANGWI (6).

(29) NGEBI JUDITH CHENWIE (4).

(30) NYUYKI PAMELA SEVIDZEM (5).

(31) MULUH CYNTHIA NENG (7).

(32) NGUM VIRGINIA NGWA (7).

(33) ANCHI TRACY ANONG (11).

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) EMELDINE BINWI (7).

(2) CHIAYEN MEEKNESS (10).

(3) MUFUR SONITA ENNIH (4).

(4) BEKINDAKA BLANCHE MEKONGO (6).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 37

(1) TIKU GERALDINE MALE ETTASA (13).

(2) ENEME GIFT AKE (13).

(3) AZANGUE TAZO DERICK (13).

(4) TATSAA MATONU ORNELA (12).

(5) NGUIMKIA FOUAPE’ RAOULT (12).

(6) NGWA CHI KINGSLY (12).

(7) AMBANG SHALLOT DEBANG (11).

(8) MOUHAMADOU HAFISS (10).

(9) AYONG EVERA ANAM (10).

(10) NTOH STEPHANE NGOH (10).

(11) MBUH NADEGE METSIME (9).

(12) NEH MAUREEN NDE (9).

(13) PELEKE LOVELINE MBINTOHBEH (9).

(14) TANEWO DIFFO DANIEL (8).

(15) ANYE CLINTON (8).

(16) TEKE MBAGIE ROMARIC (8).

(17) MBIH SOLANGE SIRIWAH (8).

(18) JOYCELINE NEH ANYE (7).

(19) CHECK HILDA ANJECK (7).

(20) KEDIA SHARON NJUAMBOH (7).

(21) EBAI EUKERIA NCHA (7).

(22) BUMA AURELIUS FOKONG (7).

(23) LAVET DEMITRA BUHLEMN (7).

(24) BRENDA NFUNFU NGWAYI (7).

(25) NJONG CLINTON MBUH (7).

(26) LEUCHEU NGUEKAM LUCRECE DECHELLE (6).

(27) KFUTUA LAMBERT SENG (6).

(28) EUKERIA TAMBIH (6).

(29) NJINDONG DORIAN KICHAMI (6).

(30) NEH CAROLINE NSOH (6).

(31) MPIMPIM MELVIS MAYAH (6).

(32) TSE DIVINE NGANG (5).

(33) WALANJI SONITA MANGEH (5).

(34) DZEMWI EFFORT (5).

(35) ARETOUYAP NSANGOU RAMATOU (4).

(36) JITI SHERON NKINI (4).

(37) FON PETRA AJEUG (4).

Passed in 3 Subjects: 25

(1) YONG ALAIN YONG (8).

(2) BABILA GILBERT MUTIA (6).

(3) SINTIE EMILE NCHINDA (5).

(4) MIRANDA ECHICK (5).

(5) CHIATOH ARMSLY TEZIH (5).

(6) MABELLE NEH (5).

(7) KUM BASIL FUL (5).

(8) DJUIDJE KOUOKAM VANESSA (5).

(9) CHIA LIZETTE KFVISALU (5).

(10) MANGUH LOVELINE MBANKEWAH (4).

(11) SIRY CHANTAIN KHAN (4).

(12) MELVIS YILARENG (4).

(13) KAREN NGWEMAJONG (4).

(14) WIRLEN JUDE BERINYUY (4).

(15) TATA SHALLINE FONYUY (4).

(16) AJONG DENIS AJOY (4).

(17) ROSETTE GHIA (4).

(18) BIH AWAH EMMANUELLA ACHIRI (3).

(19) NJOYA ISABELA KINDAH (3).

(20) NFORBI OLIVIA LUM (3).

(21) TEBIT AFOR PEACE (3).

(22) KIDIO EMILIIA MAIH (3).

(23) AKUM ACHA QUEENTA (3).

(24) DZELAMONYUY MERCY YONGLA (3).

(25) CHE MERONETTE NGUM (3).

Passed in 2 Subjects: 35

(1) NDANJONG STEPHANIE ACHO (6).

(2) NGUM INES TERESA CHI CHE (5).

(3) ABDULRASHID UMAROU (5).

(4) NAGAN GLORY WARA (5).

(5) MEZOH YVETTE (4).

(6) CHE CARINE SIRRI (4).

(7) MERCY DASI (3).

(8) CHE SABASTINE FORTI (3).

(9) WIRNGO HONORINE NYUYDZEJEI (3).

(10) MBUH PALVINE NKWELONG (3).

(11) MAGADJOU YALA PAULINE ARIANE (3).

(12) DOCAS TITA MANGWA FORTU (3).

(13) FORVEN JOEL SIMAAH (3).

(14) NDOPGIMA DENIS MUSI (3).

(15) FON MIDIANA NDUM (3).

(16) TCHE BERTRAND (3).

(17) AKWA ANITA FRU (2).

(18) GEMANZEH CLARA GIWE (2).

(19) NYIMEH BUMBONG ADONIA (2).

(20) GHAHTIM VERA VUGAH (2).

(21) NGUM OLIVIA (2).

(22) NGUM MERCY TIBAB (2).

(23) CHONGONG RACHAEL NGANGSI (2).

(24) TICHA EDMUND NJI (2).

(25) ERNESTINE BINWIE ATANGA (2).

(26) ANJE KELY NDALLE (2).

(27) CHI VICTORINE NSOH (2).

(28) MBAKPU ANGELA BONGKELA (2).

(29) OROCK ALAIN ABANG (2).

(30) DOGO SUSANBEL MABOKUNG (2).

(31) PEFOUHO YANGUE MIRABEAU (2).

(32) TAPARK PHILI CRISTABELLE (2).

(33) NDONGO TEJIOZEM BRICE BEAUNOEL (2).

(34) FRU GIZENT BIH (2).

(35) ENWE NOEL ENWE (2).

Centre No:  22056  PRESBYTERIAN GIRLS’ SCHOOL OF SCIENCE AND TECHNOLOGY BAFUT

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed: 23,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) TANKWA LEVIS EDWIN FORJENG (12).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NGWA MERCY NGUM (18).

(2) CHEBESI DAPHNE NGENWIE (24).

(3) WANBANG KESTINE NAHBILA (11).

(4) LEMUEL BARDUMENE AGBOR (22).

(5) HAMZA ABDOU (13).

(6) NGWA OSCALINE AFANWI (7).

(7) MBAH CYNADIA ABOH (7).

(8) ETA MARU OZONG (10).

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) KIEN THELMA ANYE (22).

(2) CHEFU JONATHAN SHU (10).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 5

(1) DELORIS-ANNE ANGHA ENYEH AWAH (12).

(2) SUH GODLOVE BERCLEY SUH (11).

(3) NDOMKAM AJECK BRENDA RAISSA (9).

(4) SHURI CHE VANESA (8).

(5) NUBILA JULIÉTTE WAKUNA (7).

Passed in 3 Subjects: 4

(1) SHU NELSON AMBE (5).

(2) NCHE BENEFICIAL BIH (5).

(3) TIM CHRISTINE VERENA NAKEH (4).

(4) FORBETEH CYNTHIA ENI (3).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) AYUKETANG ENOW ESTHER (6).

(2) SENEH ROSE MAWAH (6).

(3) LIWOKI ALEXANDER NGOMBA (6).

Centre No:  22057  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL FUNDONG

Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed: 4,

% Passed: 25, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) SHING FAITH YAMA (23).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 1

(1) JOEL JAM TAH (3).

Passed in 2 Subjects: 2

(1) NDONG DIEUDONNE AKWA (4).

(2) NGAM JOSEPHA AMBONGHA (2).

Centre No:  22059  Christ the King Comprehensive High School EKONDO – TITI

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed: 4,

% Passed: 66.67, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) NJIMELEKE DOCAS NDIMA (4).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) ITOE GYRECE NALIEMBE (3).

(2) MARTINA NSISONG IMEH ESSIEN (2).

(3) NSUH BENICE SIRRI (2).

Centre No:  22060  FONAB COLLEGE KEDJOM – KEKU, BAMENDA

Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed: 14,

% Passed: 87.5, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) CHIAGEHNINGONG DIDIAN (9).

(2) AMBROSE VUYUFAMBOM (5).

(3) GEMUH HARIS (12).

(4) NJUNGBUEN KELVIN (6).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) MBI JUSTINE (15).

(2) NTINMESHI LUCIENNE MUMA (13).

(3) AKUMBOM DERIC (4).

(4) KENFACK ACHONDUH RONALD (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 4

(1) ZINI OLIVIA BIFIEN (9).

(2) VUBAN MARTIN (7).

(3) FAITHFULIN VETOH (6).

(4) AKIHMBOM KELVIS (5).

Passed in 3 Subjects: 1

(1) MOKETSI AKIMBOM COLLINS (3).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) NDIFOIN JOY NANGE (5).

Centre No:  22061  SAINT JOHN’S TECHNICAL COMMERCIAL COLLEGE, NCHANG, Mamfe

Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed: 3,

% Passed: 60, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) BETECK CLEMANCE MANYI (6).

Passed in 3 Subjects: 2

(1) NJOCKACHEM THOMAS NTUI (5).

(2) ANGEPSON FLORA NAKAMBI (3).

Centre No:  22062  NACHO COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL MANKON

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed: 3,

% Passed: 30, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 3

(1) BABILA DESMOND (4).

(2) GAMUA VICTOR GIMA (2).

(3) AKENJI HANS FEH (2).

Centre No:  22063  SAINT MARY’S CATHOLIC COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL NDOP

Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed: 21,

% Passed: 95.45, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) BELKLINE NYOUTSEM (11).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NJOKU JULIET EFUFA NAY (10).

(2) AYUK SEVERIN OBI (8).

(3) ACHALE ESOKA SHARON (8).

(4) ADAMU NOMSI (8).

(5) NSOH KARL CHI (22).

(6) MELANI NEH CHE (11).

(7) NTUOKIA ALLAIN-JERESS NGHOBUOCHE (7).

(8) GEFUA OPHILIA MBUZEH (5).

(9) NCHUNIWE EMILIA MANGE (5).

(10) EPOME SONE AURELIEN (8).

(11) NINTAI SANDRINE YABEH (6).

(12) KOUNAPTE VIDRINE MAKAZI (13).

(13) N EH BIH MIRIAM NGANG MUANGU (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 3

(1) WONGBI CASEY ABANSEKA (12).

(2) KUNCHO ERASMUS CHE (8).

(3) TANTO ALMA KOSHI (6).

Passed in 3 Subjects: 3

(1) NYUYSEMERI ESTELLA MBERILE (5).

(2) MUMA GRACE MANGWE (4).

(3) TENENG BETRAD TENENG (3).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) NGOMEH SEVERIN YEKONG (2).

Centre No:  22064  St. MGCS Njinikom

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed: 10,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) ANGAH MARCELINE FUWAIN (7).

(2) NGONG DECLEAT TIMATU (17).

(3) NDAGHA BRANDONE TITANG (13).

(4) NDI LAURA FUIEN (16).

(5) NGONO DEMAYA CANDIDE (13).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) KINCHI MISPER MOH (10).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 2

(1) NSOM FABRICE (7).

(2) SHELLA MOMO (6).

Passed in 3 Subjects: 1

(1) ANGUO THERESIA GHEA (7).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) NKOMBU VANESSA FOTABONG (2).

Centre No:  22065  SAINT RITA’S TECHNICAL & COMMERCIAL COLLEGE, NKAMBE

Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed: 10,

% Passed: 62.5, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) YOUOMO MABOU JORDAN (9).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Food Sciences SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 2

(1) TATA PAULA LASI (3).

(2) NGENGE SHELLA NKOTE (3).

Passed in 2 Subjects: 7

(1) SHEY NERISA MANJU (5).

(2) NDI ELODIE MUNGHOR (3).

(3) KANJO SIDONIE MBEBU (3).

(4) YINKFU CHRISTABEL MANKFU (2).

(5) SHEYNWE HILDA NKUNJI (2).

(6) KARNGONG LESLY JUNIOR (2).

(7) KWE BAUDOUIN TANKO FONJONG (2).

Centre No:  22066  MOLYKO EXTERNAL, Buea

Regist: 299, Sat for 2 or more Subjects: 286, Passed: 96,

% Passed: 33.57, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NYANGA LEONARD (15).

(2) VICTORIA LETONG ABUNAW (8).

(3) KENDE SAVELD KEHMOKA (5).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) SUH PATIENCE NENG (11).

(2) SIRRI PELAGIE BUH (13).

(3) BAYE FELICITAS MBOH (12).

(4) LAFON PERRIN FORMUJANG MBEH (11).

(5) MOMONTOH DESMOND NDALAH (8).

(6) SONITHA JOFI MWAMBO (6).

(7) ZEMEKIN BONNYCLEAR (9).

(8) FRANCISCA WOSHUEH KUNCHU (7).

(9) PRECIOUS PRINCESS AYUK SEMA (9).

(10) SOLANGE MBENG MEBEN AWUNTI (10).

(11) ANU MILDRED AFEUTLASONG (3).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) ANDIN MERCY DOHMUSI (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 19

(1) CHAH ALEIN NDAKA (12).

(2) ASONG BERTRAND SUH (10).

(3) AFOH VALANTINE AYETHSIH (10).

(4) FINDAP LYSETTE (10).

(5) RENE KEDJU JONG (9).

(6) NKAMA KELLY BANE (7).

(7) REBECCA LIKOWO EMMA (7).

(8) NDEFEH RELINDIS SHEBUO (7).

(9) AWA BETRAND TENENG (6).

(10) GWENDOLINE EFUELATE (6).

(11) FONGANG TAGOUE JOZIANE (6).

(12) NATHANIEL TARTA OKENYI JR (6).

(13) TSOPZEU EMERANCE (6).

(14) TABIT DURAN ABA (6).

(15) BIDJILI ETOH (6).

(16) TUMNGAH MARIE NAMIE (6).

(17) NFON CHRISTABEL DJIN (4).

(18) MBAKU NADIA ATIM (4).

(19) ADINDA CHARLES KENYEN (4).

Passed in 3 Subjects: 19

(1) SAMA NANYI MERCY (12).

(2) ATENCHONG BETONGLEGWI CENDY-BEATRICE (8).

(3) ACHA PHALONCLAIR AKUM (6).

(4) PENN NADASH MEGHA (6).

(5) BEBEH HONORINE KINDEH (5).

(6) NKENGASONG MARGARET AWUNGIA (5).

(7) NEBA RUTH NCHANGNWI (5).

(8) EJAH SHALLOT NDIFON (4).

(9) NDUM RITA TAH (4).

(10) JUSLAIN FORTAH FOMELACK (4).

(11) NAMONDO BELTHA NJIE (4).

(12) ROMEO IKATI LIWONJO (3).

(13) BIH AWAH RELIDIS (3).

(14) OTTIA NOBERT ECHU (3).

(15) AWOH JOSEPH ENOWMBAH (3).

(16) NCHANG EDITH CHEBISI (3).

(17) TOH VELEHFAMBOM NILA (3).

(18) NDE BIH MARY VICTORY (3).

(19) ELIZABETH JOFI MBONDE (3).

Passed in 2 Subjects: 43

(1) TIKU DERICK OMPOH (5).

(2) LIPKUM KEVIN KINGNDIM (4).

(3) NCHO RUTH AWEH (4).

(4) EMMILIA SANGONG (4).

(5) KUNDE NYITIOH RENE (4).

(6) KALA SMITH MAIFUNBU (4).

(7) CONSTANCE MOFOR WEAZYMBI (4).

(8) GERALDINE AZAM MBONG (4).

(9) ACHUA EMMANUEL CHI EKEH (3).

(10) FUNG JERVIS (3).

(11) TANTOH NELSON MANDELA (3).

(12) CHI RENE LYONGA (3).

(13) NTEMBO BLANCHE NDONYI (3).

(14) TUFOIN BISHELINE FUEN (3).

(15) EGBE YOUMBE COLETTE (3).

(16) KAMBE ELVIS NGALLE (3).

(17) BERTHA ENANGA NAFONDE (2).

(18) NGUHBI SYLVIE (2).

(19) NDI CLIFORD NDI (2).

(20) BELINE ANN TELELEN ATE ACHA (2).

(21) PASCALINE BEHCHAE (2).

(22) ETONDI ANNETTE TIMAH (2).

(23) TAFAH ADELA AWAWING (2).

(24) ABAINJECK GLORY ATEMA (2).

(25) SUINYUY MAURINE LEINYUY (2).

(26) BOUSSA TIKI KINEA ROSE (2).

(27) NCHOU ODETTE MUA (2).

(28) CHI BIH OLIVIA (2).

(29) NDEMAFIA CLAUDETTE FONJU (2).

(30) ASHU ARREY ARREY CHANTAL (2).

(31) NGOWO MERRY FONGWA (2).

(32) NKONGHO CARLSON AGBOR (2).

(33) EWANG JOHNSON MESAPE (2).

(34) IKOME MIRABEL MBANGO (2).

(35) MBANWEI COMFORT ACHA (2).

(36) TANGWE STEPHANI MIYANG (2).

(37) MOTEH JUSTINE MOTEH (2).

(38) MARTHA NJWEI-ENOW OJONG (2).

(39) ABA MARIE MENGING (2).

(40) TAKHA LEWELLYN NHOASOH (2).

(41) CATHERINE MONJOWA NDUMBE (2).

(42) DELPHINE MBOUK NDIP (2).

(43) SAGIOLA TASHI TAMBE (2).

Centre No:  22068  ST. PAUL’S BILINGUAL COMPREHENSIVE COLLEGE NKWEN

Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed: 30,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) TARPAH DEGLORY MBEINOH (6).

(2) LOUZA BIH NCHOTIE (9).

(3) MEKEM KENNE PEREZ (16).

(4) NANFACK FONGANG FABRICE DURAND (15).

(5) CHE DIANE NAPIH (11).

(6) NGEGHA VIRGINIE NIBA (13).

(7) NDAMNSA NCHUKWI CALEB (9).

(8) TUME SIKEM KEVIN TIMYU (11).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) SHUFU LAMBERT (11).

(2) BLANDINE BERINYUY (5).

(3) CHONGWAIN BLANDINE NJANG NENG (9).

(4) TCHUTCHOU MOMO ANGE HORTENSE (21).

(5) MATFU BERINYU SHENA INGRID (9).

(6) YABONG ALPHONSIUS KIYAH (11).

(7) CHIAKOM LAURA KUAYENA (7).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 9

(1) YAHGE ABIE RITA (10).

(2) LEMUIE ANGEL TANUIE (10).

(3) FRANCOIS YIVEN (10).

(4) FONGE CARL SANDBERG (9).

(5) VIBANGSI JESSIE ATSEMBOM (6).

(6) SANDRA SIRRI SHU (6).

(7) NGANG AZAH MARY CLARE (5).

(8) PERCY NIBA NSUH (5).

(9) YONG JOICE MBU (5).

Passed in 3 Subjects: 5

(1) AYAFOR PHICLAIRE MBISEH (7).

(2) BERYLIAN NGEKWI MBONGTIE (5).

(3) SEFEGE VANISA NWANYUH DAISY (4).

(4) CARLSON YUNIWO NFORMI (4).

(5) NGANGFOR HERIBERT NGWELO (3).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) OLIVIA REMYEH MPOUMA (3).

Centre No:  22069  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL NDU

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed: 4,

% Passed: 57.14, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) MBAKO CRYSTABEL MBULI (13).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 2

(1) NKAPYI PROMISE NDZI (7).

(2) FONANE GAD MUKOM (3).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) SOLANGE NTALA (2).

Centre No:  22071  PRESBYTERIAN YOUTH CENTER LIMBE

Regist: 83, Sat for 2 or more Subjects: 83, Passed: 50,

% Passed: 60.24, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) UTTIA SHARON BESSEN (16).

(2) KIBUH ADOU RAHIM (10).

(3) BETRANT NGWA (14).

(4) NGUM PETRONILLA NDING (11).

(5) NGANYUI RODNEY MBONUH (15).

(6) VAKENA SYLVIE YOK (16).

(7) NGNOZEYE AGNES BENICE (10).

(8) NGUIESSEU TCHIEGUE JOEL (16).

(9) ATABE NKONGE KUKUMA UNICE (17).

(10) ASABE NEOLLA LEMNWIE (3).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NGANG GERALDINE ETAGHA (11).

(2) TABOT MARY EGUT (5).

(3) NKAPSAH CLARISSE CHI (9).

(4) NGONG LIZETTE WEI (19).

(5) ELIZABETH NGWENEH MBENOWEH (7).

(6) MBENE REBECCA ENANGA (7).

(7) LUNG PRINCEWILL TAWA (6).

(8) NING ONORINE KOM (11).

(9) FORBASSO SHURI EDRESIA (7).

(10) MBOH ELISH NGOJUMKE (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 4

(1) BILLYJONES NJOKU NJOKU (13).

(2) EMBI LIDIEN BIN (10).

(3) NSOK GEORGE ESONG (7).

(4) SYLVIE VIYOFF NGUON (6).

Passed in 3 Subjects: 7

(1) TITI NSAKSE RELINDIS (5).

(2) FUKAH CYPRIAN PULA (5).

(3) ENOW JULIAN AGBOR (4).

(4) LUMNWI OPHILIA (4).

(5) NDAM BLANDINE FRI (3).

(6) AWUAKOH RENATE ANWENDONG (3).

(7) KEBEI ROLAND MUA (3).

Passed in 2 Subjects: 19

(1) ANKO GWENDOLINE OGAH (5).

(2) NGWOH MERCY FAVOUR (5).

(3) ASANA JOYCELINE ASOH (4).

(4) TICHA ISMEL (3).

(5) NGEGAH RITA TAMULUH (3).

(6) TANGWO DELPHINE NEME (3).

(7) BEKALI MARGERET ISANGE (3).

(8) EJUH CHURCHILL KULOM (3).

(9) PANDORA AKO MBIATEM (2).

(10) EJADON CHRISTABEL ENANG (2).

(11) LIZETTE NGOMBEH BEFUBUH (2).

(12) KELLY EYOLE NGALE (2).

(13) MBONGEH MONICA MUFUT (2).

(14) ANDONG ROPHINA AJITIE (2).

(15) NGWE-NGU LINNETTE (2).

(16) ENDOH HARIET EMBE (2).

(17) TAH EUPHEMIA MAH (2).

(18) NGONGANG YANICK NZEPANG (2).

(19) BIDI HONORINE ANDOH (2).

Centre No:  22072  WUM EXTERNAL

Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed: 4,

% Passed: 16.67, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) BIH ODERIANE CHE (8).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 3

(1) ATTIA YANIC KUM (6).

(2) ACHUO ADJEM AWEN (3).

(3) LEMNWIE NATHALIA (2).

Centre No:  22074  FULL GOSPEL TECHNICAL COLLEGE MUYUKA

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed: 17,

% Passed: 73.91, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) SHALOM CHIGOZIE MADU (7).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) TETE SANI ELVIGE GRACE (7).

Passed in 3 Subjects: 5

(1) RODRIGUE BANIJO (7).

(2) EGBE RENE MENTOH (5).

(3) MBIEVEN CHRISTINA EYONG-TABONG (3).

(4) NGONG LUCIEN BOH (3).

(5) MUNGHAT DELMAX FORKWA (3).

Passed in 2 Subjects: 10

(1) NKOYOK JEAN MAC MONGO (4).

(2) IKOVIHI DIANI ANGE AYA (3).

(3) BETRIAN NGUM (3).

(4) MAKWAH DERICK MBAH (3).

(5) DENIS OBIE DIBONDA (2).

(6) TOHMBOH TERENCE (2).

(7) ANZEH HILARY ADEME (2).

(8) EKUME RENE LYONGA (2).

(9) EBOT ROGER NTUI (2).

(10) MANYO ARREY EYANGO ALOYSIUS (2).

Centre No:  22075  FRANKFILS COMPREHENSIVE COLLEGE BUEA

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22076  IMPERIAL COMPREHENSIVE COLLEGE NITOP III, BAMENDA

Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed: 7,

% Passed: 77.78, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) TABINDOCK CLEMENT ESUM (14).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 4

(1) DABIT RACHEL (6).

(2) LAWRENCE AGBOR SOH (4).

(3) BAKOH GODWILL ANU (4).

(4) ACHA ANTIONETE AWIRE (3).

Passed in 2 Subjects: 2

(1) NJUH GLADYS NCHUO (4).

(2) OJONG SOLANGE OJONG (2).

Centre No:  22078  INTER COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL GREAT SOPPO

Regist: 55, Sat for 2 or more Subjects: 54, Passed: 50,

% Passed: 92.59, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) GWEJI LEONARD SHEAVOBOH (7).

(2) NANYONGO GRACE MOLUA (20).

(3) ESUKA MUWA MICHAEL JUNIOR (10).

(4) LYONGA KELVIN-BLESSED (17).

(5) YESSI EPOSI JUDITH YAKI (10).

(6) NFOR ANABEL YEWONG (12).

(7) APOMO JULIETTE VANESSA (7).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) CHANTILE LAMBAM (15).

(2) STEPHEN CHIGOZIE OKALOBUM (17).

(3) AYUK ETA DIANA FAITH (8).

(4) MBANG A BIDIAS ARMELLE (7).

(5) ATABONGLEFAC CHAPBEJONG FILDINE (11).

(6) NIBA BRANDON NIBA-MAYAH (9).

(7) MBOME HILDA NANYONGO (15).

(8) ATABONG ZIFACK ANGELINE (8).

(9) SANDRA NCHANGNWIE (13).

(10) TAH ANSLEM BAH (11).

(11) IKECHUKWU GISLAINE KENNETH (15).

(12) ELIZABETH OLAROYE (15).

(13) ANENG EILEEN ENGWARI (10).

(14) TUA PALVINE FOBETEH (5).

(15) IMBOLO SOPHIE NGOMBA (4).

(16) ATEM DAMARIS AJOANDEM (7).

(17) MUBAH LOVERT FORSANG (15).

(18) NGWA CLIFFORD NEBA (9).

(19) NCHIA ATUMKEZE FUNG (7).

(20) TAKWI TANTOH DECLAN (11).

(21) TIBUH SYLVIA AKOM (8).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 7

(1) PAULA BATUO BESSEM JAMES-GIRL EGBE (11).

(2) NDAM LEKU BRINEL (11).

(3) BUJUIJUIM VANESSA (8).

(4) NKONGHO YAMAKAM ARMAND THIERRY. (6).

(5) MBAH MELVIS ABECK (6).

(6) EMMANUEL LYONGA MEKOKE (5).

(7) FONKENG STEPHEN ASONG (5).

Passed in 3 Subjects: 10

(1) EPIE NADINE NZOLE (6).

(2) VICTOR PROMISE PRONEN (6).

(3) TAKEH MBAYI KEREN-HAPPUCH (6).

(4) EPIE NTUGWE CLINTON (5).

(5) MOKOKO DIRIANE MWENDI LITUMBE (5).

(6) WONGWOFIYI IMMACULATE JAIKA (4).

(7) EDIMO GLORY DANIELLA (4).

(8) BALEMBA HANS DIFONI MOKONDE (4).

(9) EBAI RACHEAL AKO (4).

(10) IMMACULATE BUISIGAH ALEH (3).

Passed in 2 Subjects: 5

(1) LIKAKE BERNARD EKOLE (7).

(2) NJINI CYPHAS TALLA (4).

(3) TITA MIKI JAMES (3).

(4) JUNIOR NELSON LUMA TEGHA (3).

(5) NKUTA DAVE NDIDIEN (2).

Centre No:  22082  FONTEM EXTERNAL

Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Food Sciences SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22084  DOUALA EXTERNAL

Regist: 110, Sat for 2 or more Subjects: 108, Passed: 37,

% Passed: 34.26, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) TEBONG LOVEL ABIT (13).

(2) YEMETIO ANNITA (8).

(3) KHADIJA MOUSSA (8).

(4) NDILANGEH A-ISHATOU SUSIKAH (18).

(5) NTOUPENDI EMOLIE EVE CHANCELLE (6).

(6) MADIYOMBOM CLAUDETTE AGIAM (7).

(7) TCHOKOTE CENDRA SYNTIA (5).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) FORGWEN GIDION (8).

(2) NJANG OSCAR ATEM (6).

(3) NGOH LEONARD AGWE (8).

(4) AJIWING SUH ROGER (8).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 4

(1) EVENGA JEAN DONALD (9).

(2) NGALA BASILE NGALA (8).

(3) NJALLE PRISCA AUDREY (6).

(4) QUEENIVETTE JUBSIA (4).

Passed in 3 Subjects: 11

(1) KINGUE PRISCILLE BABY L’ANGE (5).

(2) NGUFOR CALVIN NJI (5).

(3) AFAMWI SANDRINE SIRRI (4).

(4) TAMO KEMBOU STEPHANIE ORNELLA (4).

(5) ENO EZANGUE MARTHE CHRISTIANE (4).

(6) KEMGUEM FANKEM MAUREEN ELLEN (4).

(7) NEBA CELESTIN FUH (4).

(8) AMBE ISREAL SUH (3).

(9) NGWIM VICTOR TAKU (3).

(10) LUKONG COLETTE KEFIYKI (3).

(11) NGEH FUH LEOCADIE (3).

Passed in 2 Subjects: 11

(1) MBEAUACHE NAZARIUS (8).

(2) DJEUKENG MEKONTCHOU ABIOLLA (7).

(3) NJELA MAXIMILIAN NSABU (4).

(4) NGU TENGU GILLIAN (4).

(5) GBOH JESSICA MBI (3).

(6) NGU MARINE AFOR (3).

(7) KENGNI FRANCK STEVE (2).

(8) ETCHU DYLAN FRANCK AGBOR (2).

(9) KEMBEI JOSEPH KECHE (2).

(10) OBEN BRIDGET AGBOR (2).

(11) NDZI MARIEVON MBUNDZI (2).

Centre No:  22086  ST. PAUL’S HIGHER TECHNICAL COMP. COLL. BONJONGO

Regist: 42, Sat for 2 or more Subjects: 42, Passed: 41,

% Passed: 97.62, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NJIKANG NJIKANG EWANE (12).

(2) KEVIN OBI ASHU (9).

(3) CHU CASANDRA MBONG (9).

(4) NAMONDO SUSAN NJONJE (11).

(5) AGBOR FANNY AKO (8).

(6) KUISSU NOUPEN JACQUELINE KELLINE (13).

(7) ETONDI PAULINE NDUMBE (13).

(8) ENYOWE MARTHA NDUMBE (22).

(9) GEOGETE NKECHINYERE NWOKO (13).

(10) NJINJU BERNICE NKEMNYI (14).

(11) ELVIS OKOLE SAKWE (6).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) MAHYA FORTIA ANABELLE (9).

(2) MARIA ROSA MIKO AYINGONO NGUEMA (11).

(3) TAH CHANTICLAIRE ENIH (9).

(4) BRENDA EFAIKE FOISEH NKWANWO (9).

(5) TEBOH BIFANSLEY ASHU (5).

(6) ASAAH SONITA FRU (6).

(7) GAMOU VANELLE SANDRA (5).

(8) JOMETSA KENF BEBEY VIDAL REVEL (7).

(9) NDONKOU SAKEM CARINE (5).

(10) KENFACK TAKOU BOVARICE (9).

(11) EMADE CYNTHIA ACHARLE (6).

(12) ASHUNCHONG OKOTOBASI ARREY (5).

(13) OTYAME OTYAME SERGE LEDOUX (3).

(14) CHIZOBA MIRIAM OKAFOR (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 7

(1) TANGUNYI YANNICK MBAH-LIH (13).

(2) TATAW BRENDA AGBOR (8).

(3) NDO LUCSTANCE ETA (8).

(4) ELONE SONITA DIONE (8).

(5) TAJAH PAULINE ANYI (7).

(6) VERA NGUM NGWA (5).

(7) NYENYOH MOSERE GRACE (4).

Passed in 3 Subjects: 5

(1) NGONGANG TCHONANG YVES THIERY (6).

(2) NJIE NADESH (5).

(3) GILIAN MENGING BESONG (4).

(4) MUNJI VANESSA NGONGE NDENKEH (4).

(5) BESSEM LESLEY LETICIA (3).

Passed in 2 Subjects: 4

(1) MARY-IVY NKOUBOU WIRSUIY (3).

(2) NDODE SHARON MBINDE (2).

(3) AYUK LAURA ENEKE (2).

(4) MAXWELL CHIEMEKE ENYINNA ANUONYE (2).

Centre No:  22088  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL  MBENGWI

Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed: 1,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) TEKUM DELHIE MAH- FON NSOH (14).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22089  SALVATION BILINGUAL HIGH SCHOOL MOLYKO, Buea

Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed: 22,

% Passed: 91.67, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) ZHIA WENDY DIONE (19).

(2) ANYERE AWAN KOUDI MBANDI (14).

(3) MBOKE JUVIAN ENGANJE (14).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) JOURDELAN NYE KONYU (11).

(2) BEH PHILOMINA ZUH (16).

(3) DATA CHINADA ABA (16).

(4) NGUM DESCHANETTE AGWE (11).

(5) NJI SARAH BLESS MAKUNJE (5).

(6) AKUA ROSE MARY (4).

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) BISONG ELIZABETH NANGA (19).

(2) EMMANUEL BERINYUY (4).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 2

(1) NGOH PAUL MAKOTA (10).

(2) NANJOH DILAN BENEDICTA PRESLY (6).

Passed in 3 Subjects: 5

(1) EPOUGOUE NGUESSI FRANCINE FLORE (7).

(2) NSAME MARICLARE WISAHNYUY (6).

(3) NKONGHO SYDONI ARRAH (6).

(4) NAYO MEYEMBI SHARON (4).

(5) MUSIMA-LOBE ERNESTINE IYA MABANYI (4).

Passed in 2 Subjects: 4

(1) MANYOR DANIEL TABESON (4).

(2) EMMERENCIA NDUM KUM (4).

(3) BACHE CLUDLINE EBONO (3).

(4) ONDONG AMBOE DANIEL (3).

Centre No:  22090  YAOUNDE EXTERNAL

Regist: 208, Sat for 2 or more Subjects: 208, Passed: 84,

% Passed: 40.38, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) MBAH NDON CLINTON (10).

(2) NOUMBISSI CATHRINE (21).

(3) DEPPE KOUNGA MOISE GHISLAIN (18).

(4) ACHU HILDA FRI (16).

(5) SIGHOMNU CHARLENE SIDJE (19).

(6) BOUDIOM NWAGA ISIS (22).

(7) GOPTE CATHERINE TIEN (5).

(8) SAHA JOSEPH LE GRAND (5).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) TCHOUAMO SINDJUI MYRIAM CYNTHIA (18).

(2) BESOHTI MARIVA NGUM (7).

(3) NZIEKEU KOUAMOU RUBEN DEBSON (16).

(4) MULUH VENESSA SIRRI (9).

(5) NSIMBO RAREL MINSIH (9).

(6) NNANGA BELIBI MANUELA (9).

(7) EGUTE MELVIS (7).

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 17

(1) FORBI RENE NGWA (12).

(2) NGASSA NGATO FRESNEL (11).

(3) MAMIAFO WAMO JORDAN LAURENT (8).

(4) MUANDOH LARISSA FENJUSE (7).

(5) NWUNASUNGAZI CALVE AZISEH (7).

(6) BONGSI GLADYS FINTEH (7).

(7) TITCHOWO NJOUONANG GISCARD (6).

(8) WAINMBAH VERA NANGE (6).

(9) FONKEU SAGANG GIRESSE (6).

(10) NKECHI STEPHANY NWAGWU (6).

(11) ANGWABU ZITA ANGWI (5).

(12) CLARISSE LIMUNGA TAKANG (5).

(13) WACHONG GENESIS BACHE (5).

(14) GHGFATAH ELKANA KUNCHIEFUI (4).

(15) DELOMGAN I NELSEN (4).

(16) MBAH HARISON TITA (4).

(17) CHITAH BERNARD CHITAH (4).

Passed in 3 Subjects: 29

(1) NWANEMBOM FURNGEH ERIC (8).

(2) KEMTA KANA OUOJEMWA KEVIN FRANK (8).

(3) NDOLLE VILIET ACHOUNGEH (7).

(4) METOH MBAH COLLINS (7).

(5) NGEH MERITA WOWUL (6).

(6) LAADU CEDRICK SULIY (6).

(7) FOUE ELISABETH DORA (6).

(8) ABENA RODRIGUE DONALD (6).

(9) KEVIN STEVE MANDA (6).

(10) NTIRIPANG MADINA YOUNG (5).

(11) FONCHAM CARINE NAHYINI (5).

(12) NJETA CARINE RINDA MULOR (5).

(13) DZINDI RAHAINATU SABO (5).

(14) ALICIA-KETSIA MANDJIA BINDZI (5).

(15) AZOACHE GIERADINE TANYI (4).

(16) AKWEN SOLANGE ACHIRI (4).

(17) WEFON SYLVIE AMECK (4).

(18) KAMGA HUGUETTE FLORE (4).

(19) NJOYA NGOUONJI ZACKY YAMANI (4).

(20) ALIMA BARBARE (4).

(21) NEBA CHRISTINA NGUM (4).

(22) TABI DIVINE TATA (3).

(23) NGWEBUH EMILIA BEGHENI (3).

(24) TAYOUO MAGNE JOYCE INGRID DORINE (3).

(25) TOKA SAMI DANIELLA BLESSINGS (3).

(26) NFIKELA RASHIDATU BONGSIYSI (3).

(27) YOUKAP KAMGANG EMERA BIRELLE (3).

(28) KAKAN A EROUME YVONNE (3).

(29) TAH QUINTA WAI (3).

Passed in 2 Subjects: 23

(1) TALLA RACHEAL NKFUBU (5).

(2) NDI GILBERT NFOMI (4).

(3) MAURINE EKEI MUA (4).

(4) NASSOUROU ABOUBAKAR ALIOU (4).

(5) KUKWAH LOVELINE FUNGOIN (4).

(6) JOSELYN NAGO-ANANGA (3).

(7) LECHINJEAH RAISSAH (3).

(8) YVONNE BANINLA (3).

(9) AKFUAH RELINDIS MBU (3).

(10) ENOH CLINTON NJI (2).

(11) ENESTINE FONYUY NUNGSI (2).

(12) MOUNE MARIE THERESE DORCAS (2).

(13) TSANE RISTELLE ILONA (2).

(14) ABA MILANY ENDABOUR (2).

(15) EKEMS JOYCE NTIKIA (2).

(16) NDIFON MISSERINE TEBIT (2).

(17) MAWOH DELPHINE EKWOH (2).

(18) MOUCHILY JISELE LOVE (2).

(19) TCHIENGANG NOUME LESLINE (2).

(20) TATAH SAKINA LEINYUY (2).

(21) FONYUY BRENDALINE (2).

(22) NGALA CLIFFORD KILOH (2).

(23) LOBE ALAIN NANGELIE (2).

Centre No:  22091  ST. FREDERICK’S COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL BAMENDA

Regist: 42, Sat for 2 or more Subjects: 42, Passed: 36,

% Passed: 85.71, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) BOLA MIRANELLE (13).

(2) NGUM JUCIEN SUHFOR (11).

(3) KIKA MARANANTHA NJWENG (15).

(4) NGWOLAH ZEMOH JERADINE (16).

(5) FONCHINGALAH NERRY NKUENDEM (13).

(6) ATEH JINIES NJI (13).

(7) NDECK MARIE CLAIRE (4).

(8) ACHO CHALOTTE ENJOH (9).

(9) BIH GLENIBELL CHE (13).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) SWIRRI JOYCELINE NGANG (13).

(2) NGEH O’NEIL NWACHAN (14).

(3) MBAH EZIDOR NJECK (10).

(4) CHIMANYINE GABRIEL (12).

(5) TEKUMBUO TANGMOH FALON (8).

(6) LUM CHEBEH NOELLA (7).

(7) MANDI ASHLEY (16).

(8) BIH KARISTA CHETA (8).

(9) ATANGA PRECIOUS ANYERE (7).

(10) NAAH FRU EMMANUEL (13).

(11) CHE VANESIA LACBU (8).

(12) NSABINLA ISABELLA JAVNYUY (8).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 7

(1) NCHANG MENIVAL ANGU (11).

(2) KHAN BORIS HARISON PENN (9).

(3) HARRONA SUNUSI (8).

(4) MBATANG NOELA ANDOH (7).

(5) PUFUGHE KINGSLEY CHO (6).

(6) MAKIEH MEROLINE (6).

(7) NWANA LURITA WENJIHE (5).

Passed in 3 Subjects: 3

(1) MAGNI DIFFO ABIGALLELE (6).

(2) NJI SANDRA SWIRRI (6).

(3) NGWA TATIANA AZAH (5).

Passed in 2 Subjects: 5

(1) TAMFUH NCHANG MILDRED (4).

(2) SARAKANG MBANG RAMSES (3).

(3) AKWAH CLODINE UMBIN (3).

(4) NCHANG QUEENTA CASINA (2).

(5) TEBOH BERTRAND SABUM (2).

Centre No:  22092  NJINIKEJEM EXTERNAL

Regist: 71, Sat for 2 or more Subjects: 67, Passed: 19,

% Passed: 28.36, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) MUNANG SILAS KUKWAH (15).

(2) YISA REMEDY AYENDA-MA (7).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) CHARLINE JOY NKWAIN (7).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 3

(1) JECENTA FUNKUIN FUL BI (11).

(2) ALUMA PAMELA AYEAH (5).

(3) FOINTAMA MISPER FIEN (4).

Passed in 3 Subjects: 3

(1) ALIMAH MELODY ANDIENSA (6).

(2) TOSAM MIRABEL FIEN (6).

(3) YISA RANDY JAM (3).

Passed in 2 Subjects: 10

(1) JOSEPHINE MUNJI (7).

(2) YONG GLADYS NGWE (5).

(3) NGONG CHANCELINE FUNKUIH (4).

(4) TUFOIN ALBERT YUH (4).

(5) IKFUNGEH PROMISE GWAIN (4).

(6) TIFUH JOYCELINE NANGE (3).

(7) CHUOH PASCAL NJINABO (3).

(8) NDI EMILE GROH BEMSEH (3).

(9) NYINGCHIA CONILIUS TAAH (3).

(10) FONKINTA BUL MILTON (2).

Centre No:  22096  PRESBYTERIAN COMPREHENSIVE SEC. SCHOOL BUEA

Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed: 21,

% Passed: 95.45, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NGWA BETHSHEBA SIRRI (15).

(2) SARAH NDUMA NJIE TONGA (18).

(3) MPAKO MARION EBUDE (12).

(4) MONDE MARIE-FLAVIE MASHA’AH (20).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) HOPE BILLA LITEKE MOKEBA (14).

(2) TANGUNYI SANDRA ABONG LIH (16).

(3) TENDONG EMMANUELLA ENANGA (3).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 6

(1) KATSCHO IVOLYN SUH (10).

(2) NKENGAFAC NKIKEH WENDENG (9).

(3) TAKANG DONNELLE-PYLE BESONG (9).

(4) ENOWMBAH CYNTHIA BESSEM (8).

(5) JOSEPH VIVIEN ENOH ATEM (7).

(6) AKANGA PATRICIA NAZAH (5).

Passed in 3 Subjects: 4

(1) FINYA GENEVIEVE NLINWE (9).

(2) ENCHO NGO-AYU MURIEL (6).

(3) MOKA ARNOLD GOBINA (6).

(4) DOREEN NANYONGO MUTEBE (3).

Passed in 2 Subjects: 4

(1) NJIMANDELE TATIANA NEFUH (5).

(2) VEFONGE PATRICK MAYAI-MOKA (2).

(3) ABWE STEFRANC KEDIE (2).

(4) ESAPA LINDA FESE (2).

Centre No:  22098  REGINA PACIS HIGHER TECHN. & COMM. COLLEGE MUTENGENE

Regist: 102, Sat for 2 or more Subjects: 102, Passed: 102,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) YVETTE-RITA UYAH BEA NASERI (24).

(2) PETER GLENN CHIMAMBOM MUNTEH (15).

(3) TANDI BATHSON MUTANGA (16).

(4) CHEFOR NORRIS TATAWUM (16).

(5) LINDA NGO NWAHA BALOG (19).

(6) NKWANYUO ENONGOH AD VAN MEEL (14).

(7) LIMUNGA ELNA LEVENJE (16).

(8) NJUKANG LAMBERT FONYA (19).

(9) SAKWE PETRA NYANGO DIBANGE (18).

(10) MADE TCHINDA LOUISE ALIDA (15).

(11) SIKOD MILTON CHEH (13).

(12) GWANMESIA PRIESTLEY TABOT (12).

(13) LIBAM TONYE MELCHIADE FIRMIN (8).

(14) SHALLOM AMAH MESEMBE (22).

(15) TIM O’BRIEAN MUFUA (17).

(16) KAPTIO MOGUE LARISSA (17).

(17) NDUKU BLESSING IJANG (14).

(18) DIABENGEGE NZUONKWELLE (22).

(19) NGOBILE PHILOMINA NJIE ENJEMA (14).

(20) NGUEFO NDE BELGINE FLORE (14).

(21) AMBIT CYNITHA TAH (18).

(22) FOMENKY ACHANKENG NELSON (7).

(23) AMBE BORIS NGWA (11).

(24) ANYI TEUKAM ANYANGWA JR. (16).

(25) TAYI CHRISTOPHINE NAMA (15).

(26) DAGA CARINE ESANG (19).

(27) SAMANTHA NDIP ETTA (20).

(28) OJONG – OBENESAW FAITH BESONG – ATABE (17).

(29) SIMO MEGUE HENRIETTE PATIENCE (13).

(30) KAPTOUM MATOUKAM LARISSA (14).

(31) YIMGA NSEKOUA FLUVIANE MELISSA (9).

(32) CATHERINE ETAH ASHU (10).

(33) CHIEKAM KENMOGNE LARISSA (11).

(34) TOTCHUM NDJIAZOUA DYLAN WILFRIED (11).

(35) TEJONA JOSEPHINE (11).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) CLARA EFETI MUNDENGE (11).

(2) YEDE NLOGA ARMEL RICARDO (11).

(3) MABACK FONKENG LYDIE VANESSA (11).

(4) HALLE LIONEL NLONG (14).

(5) KELLY NANA CHUKUNJE (22).

(6) TEMJEM TAJOAH (9).

(7) EBUDE LESLIE NTOKO (13).

(8) BRADLEY ELDESTINE MOKOKO MONJIMBO (12).

(9) BESSONG-ARAH YVANNA TAYUI (15).

(10) TEGKOH VANESSA ABECK (11).

(11) AKAWUNG BECKY AJAB (10).

(12) MAGNE KOUAM WILLIE THESEE (9).

(13) JUA SANDRA KWALLA (13).

(14) ENOW MILTON TABOT (10).

(15) TIMBU DESMOND AKWAYI (14).

(16) KEGNE KAMGA JORDANE MAEVA (15).

(17) SIDNEY NDOM EBULE (8).

(18) TESHUE ATABONG DAHLIN (8).

(19) ENOW JACQUES TAGLAFERY ENAKA (14).

(20) NDOUMBE NGANGAN WILSON DANIEL (11).

(21) HENRY NGANJE NALIONGE (13).

(22) ENOWBOT ASHU – EGBE (22).

(23) ADOLF KWABENA DEBRAH ENOW (9).

(24) IRENE MUNDAH FOTAH (19).

(25) NJUA BRIAN NGONGMUSOH (10).

(26) EBECHEM JOSEPH MARVIN ANONGO (15).

(27) WENDY TABOT TABE-EBOB (15).

(28) KUMBONG ANGELE PIERRETTE (12).

(29) WONJE FOSSO BERILINE (14).

(30) MANEFELIVERA AGWENJANG (16).

(31) BONGADU CEDRIC LIMNYUY (22).

(32) PAUL LEYDAVE MAFANY EYOLE NDELEY (6).

(33) NDEH CHAKA ELIZABETH (14).

(34) AJIFUA MARITTA NKENG (11).

(35) NDOKE BRIAN LIFANGE (7).

(36) NKEDE DERICK EDUNGE (14).

(37) MBI QUEENTA RITA EGBE (17).

(38) PEFOK SOPPO (12).

(39) PETEMSI DEWAH PRAISES GABRIEL (14).

(40) KISLA LANCHE ABANKE (12).

(41) KEBA WEI GINA (7).

(42) ELAREINE TAMBI YELUMA BOBGA (8).

(43) NAKO BRANDON HANS (7).

(44) ENOBI RAXCELLY EBONDIANG (10).

(45) FOLEFAC NGONDONG YVETTE (6).

(46) NGOH MARIE NKEHE (6).

(47) YAFWAN MACKDIAN DAGA (5).

(48) LEYI HILLARY SAKO (11).

(49) ABEY GAIUS AYUK (5).

(50) ETAME JOSEPHINE MA-AGBOR (10).

(51) MBELE ENGKOR BROWNSEN (8).

(52) JUNIOR CHARLIE MOFOR TAMUFOR (5).

(53) ESTHER EFFETI MOTULU (4).

(54) YUFANYI KARL VISHUO (3).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 5

(1) ENOWMANYO ABEY (12).

(2) MARGARET – KELLY MAFOR TENO (7).

(3) MBAH HANNAH ELINGE (7).

(4) NFORMI NDI BRUNO (6).

(5) NKONO GIPSEN FORBANG (5).

Passed in 3 Subjects: 6

(1) NGANGSI DEUPIO ROSALINE ELISE (10).

(2) ATABONG BRAIN NKEMNYI (8).

(3) ACHUO EMILIENNE TAJOU (7).

(4) CATHERINE NGOSOM MAYOR (4).

(5) OUMAROU MOHAMMED (4).

(6) TIANG EMMA MBONG (3).

Passed in 2 Subjects: 2

(1) AYUK TABI NYO (2).

(2) LYONGA FRANCISCA ENDALE (2).

Centre No:  22108  FONAB HIGH SCHOOL NKWEN, Bamenda

Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 27, Passed: 19,

% Passed: 70.37, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) MULUH DARLINGTON TENENG (20).

(2) AMBE DIVINE SUH (5).

(3) GA-AH FULBERT CHE (8).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) LEMEWIH BENADET NGWE (10).

(2) MAKOUAMBOM LUCIEN (13).

(3) GHACHIM QUINIVA YUFANYI (4).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 4

(1) SAMA CYRILLE NDIFOR (13).

(2) KONGNSO BURINYUY ELIZABETH (6).

(3) NDOSIRI LIZEREN AKEMCHE (6).

(4) BUKUM YVONNE NGUM (4).

Passed in 3 Subjects: 4

(1) GIWA NELSON NTAKA (8).

(2) NDIFOR SYNTHIA FRINWIE (5).

(3) KONFOR SOLOMON BANTAR (5).

(4) TIELOVE CHARLOTTE VECHAS (4).

Passed in 2 Subjects: 5

(1) KINGSLEY KONANG NFORMI (3).

(2) NANENAH GOODNESS CHIA (3).

(3) TAMBE GRACE EDIA (2).

(4) NEBA SANDRA NGEMUNHI (2).

(5) SIFE JOYCELINE SHALANYUY (2).

Centre No:  22109  MUTENGENE EXTERNAL

Regist: 73, Sat for 2 or more Subjects: 73, Passed: 45,

% Passed: 61.64, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) LEKE ANWOTAZA S. (10).

(2) FOLENG GLENN AFUNGCHWI (10).

(3) KUGHA VIRGINIE MBIENGHOBWOE (12).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) MERCY EFOSI MEOMBE (11).

(2) KWESHI DJEUKAM ROLANDE (10).

(3) GWANKOBE BRANDON EDON (15).

(4) NJOHYUI MUNDA VALENTINE (9).

(5) NFANGYEH VEURA (5).

(6) THELMA SIGALA BING (16).

(7) NDIMBEH STEVE NZUOMBOH (11).

(8) CLINTON OBINNA MBAMA (12).

(9) GIRESSE OJONG-AKO ARREY-TANYI (8).

(10) BILLA KENNETH SAMGWA (9).

(11) WENANG LEE MARVIN PATRICE DILANE (8).

(12) MALICE NEIRUKA UBAKWALAN (7).

(13) NFON MELVIS BESING (11).

(14) SIGNE EMMANUEL (7).

(15) NOUBISSI MARIE CHAWO (7).

(16) MULUH PANDOUNKE ALIDA RAISSA (9).

(17) MANDOU NDAM KHADIJA (6).

(18) NGENDO GISELDA MASAFI (8).

(19) NOUMBISSIE ANTOINE TAPONG (3).

(20) NGONGA CHEGANG ESTHER (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 4

(1) GHISLAIN PATRICK FUNG (8).

(2) ENONGENE BORIS NGUBE (8).

(3) ABLAH BERNICE ANKOH (7).

(4) MABUH STEVE NJIENYOH (7).

Passed in 3 Subjects: 8

(1) DUNTI SCHOLASTICA NJI (8).

(2) TAPON YANGOUO NGOUCHOME EMMANUEL (7).

(3) MUKETE RAWLINGS ODINE (5).

(4) BILLA KELLY NAGE (5).

(5) NGWAINBI GLORY NENG (5).

(6) YIMETSA DJOU YOLANDE (3).

(7) TIANG THERESIA FUE (3).

(8) ARINZE FRANKELIN EVANS UWADIKAECHRI (3).

Passed in 2 Subjects: 10

(1) ALEH CECIL MEMEH (5).

(2) AWONO MOLO CYRILLE (4).

(3) AKUNJI JUNIOR OJUA MICGIRL (4).

(4) FORBENEH CYRILE NEBA (3).

(5) CHE YUFEH CLIFF (3).

(6) SILAS NGEKALU CHUMBE (2).

(7) MEH GWENDOLINE NGAH (2).

(8) ZANG MENGUE COLETTE LAURENCE (2).

(9) TABI FIELDINE AYUK (2).

(10) MBAKU MARFELAN MBAH (2).

Centre No:  22112  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL BAFUT

Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed: 5,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) ANYE CLINTON NDE (14).

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 3

(1) NUMFOR NTWISI EMMANUEL (8).

(2) SIRRI FRIDA FONCHA (6).

(3) ATOH AMBE AKONGNWI (6).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) MBIYDZELA HARIS BONGAM (7).

Centre No:  22113  BAMENDA NEW LAYOUT EXTERNAL

Regist: 324, Sat for 2 or more Subjects: 315, Passed: 121,

% Passed: 38.41, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) AZEFACK BRANDON CHE (15).

(2) TIFUH ROGER TEBOH (9).

(3) NOGHA VICTORY (8).

(4) ANGU BARONCOSBY ONARI (7).

(5) NYUYFONI HARUT HASSAN MBUYEH (9).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) VERNYUY CINDY SHOHFOLA (10).

(2) ANONDAN VANISLA KUMBOH (9).

(3) TANYU THERENCE NYUIDZI (14).

(4) ALIACHI EMINETTE AWAH (14).

(5) SHEY CHARLOTTE KINYUY (5).

(6) NANGBO TSOBEZEU PIERRETTE (3).

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) ACHE FALONNE NAWA (9).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 18

(1) TUMASANG NUELER MAMBOH (14).

(2) KIMBI IMMACULATE NYE (10).

(3) NCHUOJI EDWIN NGONG (10).

(4) ASAH MATANG MARRIYETTE (10).

(5) NGANFOR WINIFRED NGFUBFU (10).

(6) NDAM EMMANUEL KETUM LANDRY (9).

(7) NEMBO FERDINARD KETUM (8).

(8) MBAKEIH CLARIS NUKIENDAGHOH (8).

(9) NFORMI NGARKA ELASHA (8).

(10) ZOH ADELINE (7).

(11) MBIACHA NGEAH COLLINS (7).

(12) KILLOH JUDE TARLA (7).

(13) BEMAAH FABRICE (7).

(14) TAMON GEORGIA ACHU (7).

(15) FONYUY FELICITAS BONGYII (4).

(16) NCHA YVETTE NDIPEWAH (4).

(17) MUBELAH BELTINE MBONG (4).

(18) ANJANG DESMOND MBANG (4).

Passed in 3 Subjects: 34

(1) ETTA PASCAL OKESACK (9).

(2) MBENG RANDY ESUA (8).

(3) CHE GEORGE MULUH (7).

(4) MUNANG UNITY NAIN (7).

(5) DIENSI LINDA NIIZIA (7).

(6) NGUONAIN ESTARINE FUTELA (7).

(7) MUNGA NJIKE THIERRY (7).

(8) NJABKU FLORENCE NGWEYA (7).

(9) BAMAH CHANCELINE MBUH (6).

(10) NSOHSU VICTORINE CHONGONG (6).

(11) DANIEL BRAINBLESS SAMUEL (6).

(12) NGORAN SONIA FOMONYUY (5).

(13) VEKUGHO LAURENTIA FOWONG (5).

(14) NYUYDZEFE RODRICK SEGHAN (5).

(15) NGWA DESMOND SHU (5).

(16) LEOGA SYLVIE NJI (5).

(17) DIMLA PAUL SHEY (5).

(18) NJANG FRANCISCA NAYOUH SONG. (5).

(19) TAWI EVETTE TAMBOH (5).

(20) NJAMO BRANDON MBAMI (5).

(21) MBUEN BORIS (4).

(22) AKEMCHE JULIETTE NGENUE (4).

(23) MUKAM KAMELA HENRY JOEL (4).

(24) BAH BRICE TAHROW (4).

(25) KUSIA BRANDON MOFOR (4).

(26) NTUI HAPPINESS BESSEM (4).

(27) ASANJI RUTH AMANG (4).

(28) KEDJU JUSTIFA MAYAH (4).

(29) TIKUM CATHERINE NANGA (4).

(30) AYAH HONORINE ANGWI (3).

(31) HADIDJATOU SAMIRA (3).

(32) AMOH ROLAND KUWONG (3).

(33) NFORMI EMMANUELA CHINIBU (3).

(34) JUSCAL MBEWO NYANI (3).

Passed in 2 Subjects: 57

(1) YANGSE BERNICE NKENEH (5).

(2) DJOWE NZEUFO RICHI (5).

(3) WIRKOM CEASARIA NYUYDZEMOON (5).

(4) TEYE JUSBELL NWANA (5).

(5) NJIT KELVIN AKO (4).

(6) NGEH BLESSING (4).

(7) ASONGMOH CHIARA (3).

(8) BINUE ASSEN MIRABELLE EMILIE (3).

(9) NGOUFANG LYDWINA TANG (3).

(10) NYAAMNUM BLISMAN TICHA (3).

(11) NFONBA SERGE ECHEKIYEH (3).

(12) BIH LORRAINE NJI (3).

(13) FRU DAVID TITA (3).

(14) BONGKIYUNG DEZALETTE BONGFIHTI (3).

(15) CHIA ERNEST SONG (3).

(16) MEJUNG MBENGKA JAMES (3).

(17) MASHI CYNTHIA (3).

(18) ETOKO CARO-AN AMAH (3).

(19) KONG RICHARD JORDAN KOUM (3).

(20) NJIMON PRUDENCIA ANANGAFAC (3).

(21) NKWENTI NICOLINE FRI (3).

(22) SOUFO MOPE FRANKLIN (2).

(23) YUH CHECHEH EMMANUELA (2).

(24) KINI KINGSLEY KINCHI (2).

(25) NEH JENNIFER CHE (2).

(26) NGEM VAROLINE (2).

(27) NANGAH ELIZABETH AMBO (2).

(28) AYEAH SOLANGE NDUM (2).

(29) YAH KIDZERU WINIFRED (2).

(30) LUKONG NORA BONGHA (2).

(31) LYNE-CHRISTABELLE BURINYUY (2).

(32) NATANG STELLA MOBU (2).

(33) MONKAM ELIZABETH NENG (2).

(34) EMMANUEL GHAJEM SONG (2).

(35) EUGENE GAPNYU (2).

(36) NOELA VEZHIFEH (2).

(37) HAIYIBE CAROLINE WIRDZENYUY (2).

(38) FRU LORETO FAITH MBA-AKO (2).

(39) LANGOUO ROSINE (2).

(40) SERGE CHEFON YUNGSI (2).

(41) JAM ALICE FIEN (2).

(42) NDENGE FOSTER NGWANA (2).

(43) CHE CALTON JORDAN (2).

(44) TABIT CHRISTABEL AKUE (2).

(45) MBANWEI STEPHAN TEKUH (2).

(46) NKAPYI CHELSEA VIKIH (2).

(47) MBUYEH MEDARD YURINYUY (2).

(48) NUMFOR JOSEPH (2).

(49) HABILA MOHAMMAD WRIBA (2).

(50) MANKA CYNTHIA GLORY FONJA (2).

(51) NTOKU NYIBIO EMMACULATE (2).

(52) AMAH SHUM CHRISTABEL (2).

(53) NGWA ETIENE (2).

(54) KERRY-ANN MBONG ASENGE (2).

(55) EVELIN NGELAH NKWENTI (2).

(56) ACHO-CHI LOUISWIN MOMA (2).

(57) LILIAN SONE NGOME (2).

Centre No:  22114  KULU MEMORIAL COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL, LIMBE

Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed: 5,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 3

(1) BIBI BLESSING (7).

(2) LIENGU CHRISTINA NAMME (5).

(3) SHEHNWI STEPHANIE NCHIOW (5).

Passed in 3 Subjects: 1

(1) NZOGOA FONDEM CALEB (3).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) OBI KELVIN OBEN (2).

Centre No:  22117  GOVERNMENT TECHNICAL HIGH SCHOOL, ALABUKAM, BAMENDA

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22119  SANTA MEMORIAL COMPREHENSIVE COLLEGE, SANTA

Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed: 8,

% Passed: 44.44, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) YEMELE DONGMO IDRISS (16).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 2

(1) LARISSA ROSINE AKWEN (4).

(2) NEHWAH SONITA (4).

Passed in 2 Subjects: 5

(1) NGELIWOH CEDONES LEMUPAH (3).

(2) KINJOH OLIVER NCHINDA (2).

(3) MANTUH PATIENCE (2).

(4) MUKONGCHU SOMIMALET FORNCHAP (2).

(5) NJI GIRESE (2).

Centre No:  22122  FOUNDATION EDUCATION TECHNICAL COLLEGE, Mutentenge

Regist: 25, Sat for 2 or more Subjects: 25, Passed: 20,

% Passed: 80, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) JENWEN RUTHAFORT LAGBEH (19).

(2) KU LESLY KU (11).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) TIABOU KEMETIA MARTINO (20).

(2) ANUMBONDEM YVETTE (9).

(3) KLUIVERT AGBOR ESAMBE (6).

(4) NDUM MBAH (20).

(5) CHE BERTRAND CHEFU (6).

(6) NEMBO ALAIN TANGU (16).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 5

(1) ISANDONG DEBORAH AMIK (10).

(2) TEUH SCHOLASTICA ASOH (10).

(3) MAJORETTE NUBOYIN TITA (7).

(4) ELONE KEDDY DIONE (5).

(5) KOME NKUNDE EUNICE (4).

Passed in 3 Subjects: 4

(1) NJINGANG HYCENTINE NDONGUE (4).

(2) AYUK BLANDINE BAIYE (4).

(3) FAITH ASO AGBOR ABUOWUM (3).

(4) KIENG GILDAS TABUFOR (3).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) FONKEMUM MANTAN LISONGHA (5).

(2) TASSI JOSHUA GWANDUA (2).

(3) TEKA MUKUM DORIS ENJECK (2).

Centre No:  22123  ST JOSEPH’S CATHOLIC COMPREHENSIVE COLLEGE MBENGWI

Regist: 33, Sat for 2 or more Subjects: 33, Passed: 26,

% Passed: 78.79, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NENE MESHI NKENGLA (22).

(2) FONDZENYUY ROSINE AMUSA-AH (12).

(3) AKWO BENEQUEEN MBONG (15).

(4) ALIDA ANJEH FUNWIE (19).

(5) JOYCE ANCHIMBOM (13).

(6) SUNJO TESSY NYUYSENI (21).

(7) MOUKAM NANA YVON QUANTIN (15).

(8) TAMANJI ESTHER BIH (16).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NDIPINGWI QUEENEVE FRI (7).

(2) YVONNE BIHNWIE AKUMA (5).

(3) NGWA SHALIMA NGUM (10).

(4) MARIA ZOULAIKA LOURDES YIBONKA NKUMI (12).

(5) TENANGFIE DENISA YIMNAI (5).

(6) TCHUITCHA WILLIAM STEVE (8).

(7) ACHIMBI KAH MARION (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 6

(1) BASILE VEFFEME CHONGONG (10).

(2) CHI MANKA NDIFORWA (7).

(3) VITIN NADEGE NYINGMAH (7).

(4) CHAH CHINECHEREM KOME FOINKFU (7).

(5) JETHRO BOBDINGA NDANJONG (6).

(6) MOUANI DEUGOUE ANNE-CLAUDE (5).

Passed in 3 Subjects: 3

(1) TCHUINTCHUI DE MBOBDA BLONDON CARLEX (5).

(2) BUMSALA NYABILA JUNIOR (4).

(3) AKUMBOM BLAIR SAM (3).

Passed in 2 Subjects: 2

(1) NUBIDGAH VIANNEY FOMBACHOP (3).

(2) BERINYUY RANDY TUME (3).

Centre No:  22124  Government Technical High School Alou, Alou

Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed: 3,

% Passed: 16.67, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Food Sciences SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 3

(1) FORCHU FABRICE NAMA (2).

(2) AYANGATEH JERVITA FORTAJOAH (2).

(3) ZIFAC PATRICK (2).

Centre No:  22125  St. Gabriel’s College, Bafmeng, Wum

Regist: 67, Sat for 2 or more Subjects: 67, Passed: 43,

% Passed: 64.18, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NGONG DOMINICA TUNGHA (11).

(2) NGONG JOSEPH MEH (11).

(3) CHE MELVIS NENG (15).

(4) KUM DORIS MBEUH (13).

(5) MIAH DORIS LEMBONG (13).

(6) NGUH CIVIAN TUNG (9).

(7) PUH VERA NESIN (5).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) TEH WENCELOUS NGONG (7).

Passed in 3 Subjects: 18

(1) CHE BETRAND CHING (8).

(2) IGHA BRANDON SONG (7).

(3) NGAIN RENE KAH (7).

(4) NYAH KINGSLEY WA-A (6).

(5) LUH MAGDALINE MA-AH (6).

(6) TSANG MOSES FANG (6).

(7) NEKONG NGONG BERTILA (6).

(8) ZOMA BRITA ZEIN (5).

(9) KANGKANG CORNELIUS JAM (5).

(10) KAH PRODENCIA MBO (5).

(11) CHO ALPHONSIUS CHING (4).

(12) ANDUM SHANTAL NAH (4).

(13) TIMBONG NIDEL WIH (4).

(14) YAMPE CLARIS NGUMI (4).

(15) MARTHA KEZEH MUH (4).

(16) NJONG JOHN KOMANDU (3).

(17) NYIAH AVETUS CHEH (3).

(18) MARTIN NGONG PENG (3).

Passed in 2 Subjects: 17

(1) NGONG CLETUS NDONGKE (6).

(2) SONG CONRAD NAM (5).

(3) NDONG JOEL PANG (4).

(4) MBAH DERICK TANG (4).

(5) NSOM ELVIS NGAM (3).

(6) KESHION LOUIS TIANG (3).

(7) TEH HASTINGS APAH (3).

(8) BAH JAVIS CHU (3).

(9) NGONG ERIC TSI (3).

(10) KAIN MICHAEL CHE (3).

(11) NDONG DENIS CHE (3).

(12) TSAM BLAISE NGONG (3).

(13) NDANG BERNADETTE NAIN (2).

(14) KUM ELVIS NGAIN (2).

(15) KOMANDU LIVINUS CHE (2).

(16) MBANG COLBERT MBANG (2).

(17) GHANG ALPHONSIUS NYAM (2).

Centre No:  22127  Glorious Comprehensive College  Makanga, Muyuka

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed: 7,

% Passed: 87.5, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) MOBIT NATHANIEL TICHA (13).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) ANDONG KELCIE ANJEA (6).

(2) FORBISHI GEORGETTE SERENA NGALO (9).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) NYANDA VIANIES (8).

Passed in 3 Subjects: 1

(1) SONGBOL SONGBOL ODILON GHISLAIN (7).

Passed in 2 Subjects: 2

(1) TAMBU DORIS TAKUH (5).

(2) NJINKIA AJONG FLORENCE (3).

Centre No:  22128  Vocational College of Arts Science & Technology, Muyuka

Regist: 17, Sat for 2 or more Subjects: 17, Passed: 4,

% Passed: 23.53, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) MOLINGE ALAIN TAMEKE (12).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) ESOUFOR BORIS SHUM (3).

(2) EMAMBO DOMISTELLA KANG (2).

(3) ASONGATABONG CORENTIA TAJOH (2).

Centre No:  22129  Government Technical High School Bali

Regist: 14, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed: 6,

% Passed: 42.86, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) ENYEBI OLANDO NGU (8).

(2) SAMGWA’A BRANDON MUTED (9).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 1

(1) EUGENIA NUMUN (7).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) BABILA PERKEN FONJUH (5).

(2) LEGIMA CHRISTIAN (3).

(3) BENGYELLA MADOH YEBA (3).

Centre No:  22131  St. Francis Catholic Comprehensive College Shisong – Kumbo, Kumbo

Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed: 8,

% Passed: 88.89, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) GHANGHA BASIL KWANYUY (10).

(2) NDZEWIYI ANDREW TAIRINTENG (12).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) TOMNSO ABDEL-RAZACK TATAH (6).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 1

(1) WANYU ADZENATU KILLA (4).

Passed in 2 Subjects: 4

(1) NJODZEKA JESSE (6).

(2) CHEM FABIOLA TAN (3).

(3) NYUYSHIYI LUCIENE VERNYUY (2).

(4) MAWOH CLOPHAS LIMNYUY (2).

Centre No:  22133  Cambridge Comp. Bilingual College Mutengene

Regist: 26, Sat for 2 or more Subjects: 25, Passed: 10,

% Passed: 40, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NDAH NDEM ZITA (3).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 5

(1) FAI JOYCELINE MENG (6).

(2) SACK COLETTE BITEH (5).

(3) MBAH CONSTANTINE FRU (5).

(4) DONGMO STAELLE DIANE (5).

(5) ENGWARI MBAH SYLVIA (5).

Passed in 2 Subjects: 4

(1) HENRY ESONO MATOKONE (3).

(2) TATIANA SEPNYONGA NJINUWO (2).

(3) NWONDO BIJOU MANGA (2).

(4) EPAH GHISLAINE FORKA (2).

Centre No:  22134  St. Theresa International Bilingual Comprehensive College Buea

Regist: 11, Sat for 2 or more Subjects: 11, Passed: 11,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) CHE HERBERT AMBESI (24).

(2) NGUH KINGSLEY TAKO (12).

(3) KINAH ELDINE BIH (22).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) AJENA AWAD DAVID (9).

(2) LUCY MONJOA LYONGA (18).

(3) TIMBOM DRUSILA ENOW (14).

(4) ETHEL MBENG DJATIO (17).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) MBOGNI TAWAZO DESIREE (11).

Passed in 3 Subjects: 1

(1) ACHA CHIRACK MBAH (5).

Passed in 2 Subjects: 2

(1) NAFISATOU OUSMANOU (5).

(2) ATABONGANKENG IRENE (3).

Centre No:  22135  Classical Bilingual Comprehensive College Metta Quarters Kumba

Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 15, Passed: 9,

% Passed: 60, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) TOBE JEAN MARIE NIANDONG (8).

Passed in 3 Subjects: 3

(1) MBANWI MISHEAL ACHE (7).

(2) NABILA DAMARIS AKWO MUKWELE (6).

(3) MAGNIE SUA EPAH JOAN BERTINE (5).

Passed in 2 Subjects: 5

(1) EGBE RICHMOND MBI (4).

(2) AWUH CALISTER ARUNG (3).

(3) MUKETE VALORINE ISANGE (2).

(4) BETBOUE ROMUALD YONGKA (2).

(5) AJUOH ROBERT NSOM (2).

Centre No:  22137  St Antony of Padua Catholic Comprehensive College Mbohtong- Kumbo

Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed: 17,

% Passed: 94.44, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NGALIM BRENDALINE LEINYUY (11).

(2) HARIET YURI MAWO (16).

(3) YUWONG JUDE (13).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) PASCALINE KINYUY (18).

(2) MONYUYTAA FLAVIA FONYUY (7).

(3) MEKAIL FONDZENYUY (12).

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) AFEGENUI EMMANUEL (8).

(2) WILLIAM FOUKOU ACHA (9).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 2

(1) TATAH MENDAD SHULIKA (6).

(2) NTANI BRENDA MBIYDZENYUY (5).

Passed in 3 Subjects: 4

(1) NGWAH AMANDINE KIBONG (8).

(2) BONGFEN JANET SULIY (5).

(3) FOKUM WIYSAHNYUY SOLANGE (3).

(4) CHE DEOCTATE (3).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) MOKIJI CHRISTABELLE KINYUY (4).

(2) VANISSA TCHANCHOUANG ELANGWE (3).

(3) FANSHU ADELINE LEINYUY (2).

Centre No:  22139  Bambui External, Bambui

Regist: 127, Sat for 2 or more Subjects: 124, Passed: 27,

% Passed: 21.77, Sanctioned: 1

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NTEIN GODWILL NGEH (18).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) COENEN KONO MELVIN YORICK (10).

(2) KOMSENG DORIS MBEH (7).

(3) NEH GLORY (4).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) BANGHA HAPPINESS CHEAH (11).

Passed in 3 Subjects: 4

(1) TUBUA EUSEBIUS SHU (9).

(2) MUNDI CLARIUS ABUBA (7).

(3) FORCHU DIVINE KUBRI (4).

(4) TEKE FRANCIS TEKE (3).

Passed in 2 Subjects: 18

(1) NDI COURAGE MALUH (5).

(2) BATE JOHN NTEAKONG (5).

(3) SUH MARY BRIGHT BIH (4).

(4) SUHNJOM GODLOVE CHIA (4).

(5) ABEMBOM IMMACULATE NDONG (4).

(6) TOH KELVIN SONG (4).

(7) ENOACHUO CARL JONES TANYI (3).

(8) NKESI BRENDA NGWEMETOH (3).

(9) MACHITOH HALFORD CHITA (3).

(10) BATE CLARIS (2).

(11) ETOE EKANDILLE FRANKLIN (2).

(12) ASONGACHE JERMIA TANDUNGANG (2).

(13) NTALA SOLANGE KONFOR (2).

(14) ARREY VALERY OJONG (2).

(15) FOGHAB FIETSO ANICETTE (2).

(16) NGANGSI GILAND WIHBEDIMBOM (2).

(17) TITAPALE MUSA YOGHMBOPUH (2).

(18) MBUNYA FLORIEN AWUNJIA (2).

Centre No:  22140  Mankon External, Bamenda

Regist: 452, Sat for 2 or more Subjects: 447, Passed: 124,

% Passed: 27.74, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) FRU VICTORY NDE (9).

(2) TENJOH ACHU BLESS (10).

(3) ODETTE THRACHUTHE (6).

(4) CHE CONELIUS NGWA (19).

(5) ANTENE GENEVIEVE ANCHIE (6).

(6) MBUH DAMARIS MESHI (5).

(7) ZAMA BRITNEY PEARS KIEN (12).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) FRU VENATIUS ANYE (8).

(2) JULIETA MARIOLA AKELE ABESO (11).

(3) NGWI SONITA MULUH (8).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN Food Sciences SPECIALTY

NIL

PASSED IN Secretarial Studies SPECIALTY

(1) BIH EMEDRATE NEBA (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 11

(1) FRU TIMOTHY NCHE (10).

(2) NDI OSMANU MBAH (10).

(3) DINAYEN BRENDA GHAKANYUY (8).

(4) KAH EPHESIANS CHU (7).

(5) SWIRI MARIA NSOH (7).

(6) MUKUM SHERONE INDA-NGUM (6).

(7) SAHFUA KELLY BRIDE NJIKEH (6).

(8) NDIETEMU BERRY NKEM (6).

(9) HAMAN PATCHOKE CHRISTIAN (5).

(10) EYONG TIKU BRANDY VALRIS MANYOR (4).

(11) ABONGWA BORIS (4).

Passed in 3 Subjects: 30

(1) FRIDA NGEHNDAB FOFULENG (10).

(2) MUNCHU CHRISTIAN MENCHENG (9).

(3) NGWA LESLEY FUNWI (6).

(4) LUM BRENDA FUH (6).

(5) MUNOH LEVY ANDANG (6).

(6) BOH CLOTIL NJOU (6).

(7) NGU-AKEI BRIDGET EDONGAFAC (5).

(8) NFOR ELVIS TANTO (5).

(9) ODETTE BIH (5).

(10) KUONDHIM JOSEPHINE AKUNGHA (5).

(11) ASOH JUDITH (5).

(12) MAH BECKY (5).

(13) ANDONG MILDRETH ANJOANZANG (5).

(14) MULUH SHELLA PIE (4).

(15) HUMFRED NDE FRU (4).

(16) NCHINDA NARDIN NGWI (4).

(17) MBAH CLARIS ECHUK (4).

(18) NGUYE VANELLE NCHEFFI (4).

(19) AKOH AFAWAH CHANCELIN (4).

(20) NGONG ERNESTINE GONSAI (3).

(21) ASHUI DAVID ASHUI (3).

(22) AMBICHAM JUDE AJIKABI (3).

(23) AMBONGYA EMMANUEL (3).

(24) AKWE MAH ELSY (3).

(25) NZOLEFACK BENJAMEN (3).

(26) BAYUH SYLVIE NJONG (3).

(27) ASANJI CHARLING NGEM (3).

(28) TATA CARINE KAH (3).

(29) SHEKU EMMANUEL NFOR (3).

(30) NFOR SYLVIA MANKEH (3).

Passed in 2 Subjects: 72

(1) FUNGWA DOREEN BINWI (7).

(2) NEBA EMMACULATE NCHANG (5).

(3) FELICITAS NCHANG NDE (5).

(4) CHE DONARDSON NDONWI (5).

(5) AWEH CHANTAL ASANYO (4).

(6) CHI STANLEY AMAH (4).

(7) WAMBONG SYLVANUS KUM (4).

(8) CHIA JAVIS CHE (4).

(9) AKANDA SYNORINE EBIH (4).

(10) BIHNI SHALOTTE AYUHNI (4).

(11) NCHANG LILIAN AKO (4).

(12) ISAICHO STEFAN (4).

(13) NEBA RAYMOND NGWA (4).

(14) NDISANG BEATRICE BIH (4).

(15) MBONCHUO DIALLO (4).

(16) NGWA EMM-AGI MANKA’A (3).

(17) ROSE MARY NGUM (3).

(18) CHIFU NADIA NJINSOH (3).

(19) NAAH CHARLOTTE ABONO (3).

(20) MAIMOUNA SUNITA LABUH (3).

(21) BEI ACHU LEYONCE’KYS (3).

(22) AMBANG YVONNE YANDE (3).

(23) AWAH CLINTON CHE (3).

(24) NABUIN TOSAM SECUNDA (3).

(25) MUSAH LUM SANDRINE (3).

(26) MUSAH GERALD AWA (3).

(27) ZEKEH ANNABEL (3).

(28) CHEFOR BRIAN NGELEWO (3).

(29) BABILA LOVELINE BOGHUMA (3).

(30) NDENECHO VANESSA MALIER (3).

(31) AWA MAXWELL CHI (3).

(32) TCHOFFO JULES CYPRIEN (3).

(33) CHI AKWA BLANCHE (3).

(34) SUNTCHEU KWANDETATA TERANCE (3).

(35) CHE-NEBA HYCENTA LUM (3).

(36) NYENTI DERRICK EYONG ROSE (2).

(37) MBUH KARINE TIFUH (2).

(38) ATANGCHO NGUM JUDITH (2).

(39) TEHJI MOSES CHIA (2).

(40) MUKONG ADELINE FAM (2).

(41) NGUM GLADYS NGWA (2).

(42) ASOBO LAWRENCE MULUH (2).

(43) NJU QUEENTA ANGUM (2).

(44) NJWENG ZITA (2).

(45) EMMA NJENU CHI (2).

(46) AWAH ANITA AKWA (2).

(47) AMABO DEBORA NGUM (2).

(48) CHI SHELLA KUMBONG (2).

(49) MAH ROSE GOM (2).

(50) LUKONG SHERON KEAFON (2).

(51) CHE CONRAD-BORIS NANJE (2).

(52) SEMA SHINAIDA (2).

(53) NJECK TENGEN BERNARD (2).

(54) MUA CHUOMAM GILBERT GIBBS (2).

(55) AMBE KINGSLEY CHENWI (2).

(56) NEH BROWNHILDA AYAFOR (2).

(57) OUSSEINA BENWEI ANDONG (2).

(58) MEZOH VANNESSA AWA (2).

(59) NGWA EMMANUELA NCHANG (2).

(60) NGWE CALICE (2).

(61) NDANGO YANICK NJI (2).

(62) AGBOR SIMITH ASHU (2).

(63) ATABA PRESCOT NDASHI (2).

(64) NJI ABATI NYONG BRUNO (2).

(65) NCHOMULUH GLADYS LUM (2).

(66) ESSOMBA JOSEPH JEANNOT (2).

(67) SHING JUNIOR NGUM (2).

(68) AMBANG MATILDA NGAM (2).

(69) NKWAH MBONGE VALERIE BAMBOD (2).

(70) SHINADER PETER (2).

(71) ACHA FAITHFUL ACHIRI (2).

(72) CHE ISABELLA MAMBO (2).

Centre No:  22141  Presbyterian Comprehensive Secondary School, Azire Bamenda II

Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed: 18,

% Passed: 94.74, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NGUFOR BETSY NGUMAFOR (14).

(2) ATOWO TANKEH GLEEN (21).

(3) SHANCELINE AWAH NGUM (16).

(4) ARREY-MBI BROLGA BRIGHT AZWE (14).

(5) QUEENSCLESSOR NGEMAWAH TASI (21).

(6) NDI FAITH MUCHOP (12).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) SALI HOSEA NGO (18).

(2) MBONIFOR SYNTHIA SIRRI (10).

(3) NGUH RHODA AMUNDAM (16).

(4) LESLEY LIMA DINGKA’A (14).

(5) AKU LARISSA ASCHEBOM (4).

(6) MEKOUNDJOU PELAGIE (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 2

(1) ENANGA ANASTHASIA LIKUKA (12).

(2) BIHNWI JESSICA NUMFOR (7).

Passed in 3 Subjects: 3

(1) FONCHAM NJINUWOH TERENCE (5).

(2) FRU CHRISTABEL NGUM (4).

(3) TEKE POIEVIC MBAWEI (3).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) EZIA DENECIA AZAH (2).

Centre No:  22142  St Albert’s Comprehensive College Bafut

Regist: 29, Sat for 2 or more Subjects: 29, Passed: 29,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) AKWEN LUCIA ASANJI (19).

(2) MAKEBE PATU – MIRTH BEH (18).

(3) RAISSA NGEKWI NJI-TUMASANG (11).

(4) MBITIMEH ROELOF EFU (20).

(5) ATEH BENADICTA CHI (20).

(6) BESONGACHANGHA EYONGOROCK TARKANG (18).

(7) TANLAKA HASIATOU LEEYNYUY (13).

(8) BIRKA RODRIGUE JINYUY (25).

(9) TCHAKOUA DJEUKAM YOANN RUDY (14).

(10) BUKWERE GAELLE (11).

(11) TCHINDA TALLA VALTERE (17).

(12) NDEH LARISSA SWIRRI (16).

(13) DINGALANG ATCHEMKEZE LUMSIH (11).

(14) NDI EMMANUEL GEH (15).

(15) FUH LYNN AFANWI BIH (15).

(16) NDI THELMA MUSAH (23).

(17) WILMA ANGUM MUTAGHA (21).

(18) ASOH CHRISTA CHE (11).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 8

(1) NCHU FRHEUASHOH MARK BRILLAND (14).

(2) TAKOH BORIS CHOFOR (13).

(3) MELO KELVIN SHIMINYI (13).

(4) LAURA NUIZATCHAM SOMBONG (11).

(5) MBUNWE BILONG PATRICK EXPEDIT (11).

(6) WIFOKE ANKIABOM CORDELIA (7).

(7) NGUMABI HONORINE NDJOH KEHYEBA (7).

(8) VUJUMGSI ETHNA SAMA (6).

Passed in 3 Subjects: 3

(1) MINANG ALEXIS ATIH (8).

(2) DESMOND CHISOM NWOYE NKWOCHA (8).

(3) SAMA RODRICK TANIFORM (6).

Centre No:  22143  StarLight College Nkwen Bamenda III

Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed: 12,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NYAM ANTOINE MUGIEN (14).

(2) FRENWIE GERARDINE (7).

(3) NKWENTI SYLVIA AFONG (8).

(4) NGU HELDREIN (5).

(5) BISONG STEPHANIE ACHALE (8).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 3

(1) BISONG STANLEY EBOT (4).

(2) NDONGO COLETTE CHANTAL (4).

(3) TICHA AGNES ANAM (3).

Passed in 2 Subjects: 4

(1) FUNDOH VICTOR NCHAMUKONG (4).

(2) LINDA MENG NGALA (3).

(3) AKUM ANN-MARIE NGUM (2).

(4) BETA DURAN NJUNTSOP (2).

Centre No:  22145  Government Technical High School Nwa

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed: 1,

% Passed: 33.33, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 1

(1) CHANGBUIN MAXWELL NGONGNWI (5).

Centre No:  22147  Ayungha Bilingual College Ngousso, Yaounde

Regist: 56, Sat for 2 or more Subjects: 56, Passed: 12,

% Passed: 21.43, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) SIMO HORNELLE LAURE (10).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) MAKOUGANG FONGANG ANOUKA BRENDA (10).

(2) SIKOUE JUIMO ROSSEL DEVY (8).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) YUNGONG PROVIDNESS BENDEH (7).

Passed in 3 Subjects: 1

(1) MALONMO RACHEL (3).

Passed in 2 Subjects: 7

(1) TANKOU ZIDANE (3).

(2) LARISSA BEST CHINNASA FONDZENYUY (3).

(3) LEUKEU TCHAKUI LESLIE (3).

(4) NDAM NZAWOU ROSE INES (3).

(5) NTONGA JACQUES CLAUDE (2).

(6) NKINEN HARRIETTE JINGLA (2).

(7) NKWAIN CAROLINE YUNG (2).

Centre No:  22148  Modern College of Technology Tiko

Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed: 12,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) LARINETTE EMAMBU FONKENG (16).

(2) KUWAN ERIC FONYUY (12).

(3) KUWAN DERICK NYUYKI (12).

(4) OTTAH SALLY ADONG (18).

(5) MUE EDITH MANG (8).

(6) MBONGE LAURA (10).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NYAMBOT MARIA ANIM (8).

(2) NJINGTI UNITY MUMAH (14).

(3) ASOUGAMIN OLIVIA NTABLEGOA (7).

(4) NYINMAI MALIKAH AYOMA (13).

(5) NJUKANG NATHALIE FOMENCHA (12).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 1

(1) CHIOMA CHOICE (2).

Centre No:  22149  College d’Enseignment General et Technique Commercial Bonaberi, Douala

Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed: 20,

% Passed: 83.33, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) ANDY WOSE MBOME NYOKI (13).

(2) NIBA LAURANTINE BIH (5).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) AGBOR TABOT BABARA (11).

(2) NDIFOR LUM JESSY (19).

(3) NDI DICKSON TAMFU (12).

(4) ETAME REMY NDOGE (10).

(5) TIEMENDENG BERLINE MANGEH (7).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 4

(1) NGWA MISTERINE LUM (8).

(2) FETEH BRIGHT PECHU LEH (8).

(3) NGNOYUM KAPTUE ORNELLA LAURE (6).

(4) MAMBO NAHBILA HENRIKALYN (6).

Passed in 3 Subjects: 6

(1) EFUETKENG PRESTLY ETIENDEM (10).

(2) TANESSONG AGUEDIA JUNIOR JORDAN (7).

(3) NADESH OBEN ENOW (6).

(4) BONGADZEVEN NOEL DZESINYUY (6).

(5) KOMANDO CANDICE KEIN (3).

(6) ANYILEKE GENEVIE (3).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) ESTHER LUM CHE (3).

(2) DOH EVONE WAKUNA (3).

(3) NGANTCHA TCHOUMKEU CARMEL (2).

Centre No:  22151  Sure Foundation Comprehensive College Tiko

Regist: 80, Sat for 2 or more Subjects: 80, Passed: 70,

% Passed: 87.5, Sanctioned: 2

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) TEBOH HOSEA FORTI (24).

(2) CLARISSE IYA NGONDE (10).

(3) MANGI SYLVIA CHUMUNYA (9).

(4) BUSSE MARSHANA MBONG (15).

(5) AGBOR JOHN JACKSON MBENG (6).

(6) NEBA CONGITA BIH (8).

(7) DONGMO GUEFACK CHARLIE ROGER (22).

(8) MBONG MIRANDA CHE (14).

(9) AWAH DIAN SHANGWE (12).

(10) ZAMBOU ROMEO AYMAR (17).

(11) BOKWE JERVISE KUH (18).

(12) TATA DERICK NSANGONG (13).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NGO MASURA MAGDALENE UFOT (12).

(2) MBAH BORIS NUABI (16).

(3) JAPMUH PEKIS FIKYOH (9).

(4) DEIH SANDRINE KIMBI (13).

(5) ETENGENENG BECKY AGBOR (8).

(6) WANTIOH SYBEL KEMBU (6).

(7) UJI BONAVENTURE (11).

(8) TCHIOUTCHOUA MICHEL ARCHANGE (11).

(9) NTANGSE JOSEPHINE CHIBUI (9).

(10) HADDISON MANGONG BONYA (11).

(11) BERNADETTE FUTELA (11).

(12) CHU NATALIE NDUM (14).

(13) VALORINE NKOMBU AZI (9).

(14) CHURCHILL NDONGMO (11).

(15) CHAM GHASLINE ZEGHE (15).

(16) WOLFGAN ELAD FONSA (9).

(17) AWAZELE EWELISANE TANYA (11).

(18) YOUH CHANTAL ACHUO (7).

(19) NWAHA COLETTE TATIANA NGENA (4).

(20) TAMA AYAMBA MELVIS (8).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 17

(1) PALVIN BIH KEYA YENE (14).

(2) ENANGA JOSOPHINE LYONGA (12).

(3) CHRISTELL OGUKECHA MBOTAKE (9).

(4) AZIWUNG GERALD (8).

(5) LEKE TANYA (8).

(6) LINUS ISAAC FOTINDONGEGU (8).

(7) IYAWA MAJOR BOTH ROLAND (7).

(8) MUENGSEN FLARIS-RHODA GABUIN (6).

(9) ESOW DELIX EKUME (6).

(10) EYONG LUCY (6).

(11) MBAH MBANGE WANJEH (6).

(12) MBONG LAURA AYUK (6).

(13) BIKON NGALE MARI SOLANGE (5).

(14) MAGDALENE NVENDA NGI (5).

(15) AKUDO JUSTINE CHIMA (4).

(16) ETA AGBOR JOSEPH (4).

(17) AJOH CLAUDINE ANGYIE (4).

Passed in 3 Subjects: 13

(1) ENJEMA MONICA NJIE (7).

(2) AJIFACK BRONDON ATONGSONG (7).

(3) BESONG AYEM ETAH MELVIS (5).

(4) NGOMEBONG VANESSA MESANG (5).

(5) LUM MELVIS FUH (5).

(6) NGENGANG BELINDA (4).

(7) NJOH BECKY ANWI (4).

(8) ABEN UNICE (4).

(9) FON DURELL ANDONG (3).

(10) MBEKWA ODETTE NGU (3).

(11) AGWE SYLVESTER NUMFOR (3).

(12) NEBA MELANIE LUM (3).

(13) SOLANGE ASILI MANKA (3).

Passed in 2 Subjects: 8

(1) EBEN KAREN NKEBAYANG (5).

(2) EKINDE BENEDITA EDOBE (5).

(3) ABURO LIZETTE MBUKE (4).

(4) NABAKWA VENESSA BEYOUNGE (4).

(5) ATAJU EMMACULATE TIFUH (3).

(6) FONJEH CHANCELINE MANKANG (2).

(7) AGI EKOH LOUIS ASA (2).

(8) ANYI-LEKE JOSEPHINE TANYA (2).

Centre No:  22153  Government Technical High School Vekovi-Jakiri

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22154  Government Technical High School Lewoh-Alou

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Food Sciences SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22155  Atlanta Bilingual Comprehensive High School Douala

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed: 21,

% Passed: 91.3, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NGOUATEU LUCRESSE DARLINE (8).

(2) NDEH VINYL DAROS TSAFACK (20).

(3) LAUGFOR OLIVIER CHO (12).

(4) TOWA NDJEUKAM LISE DAHELLE (22).

(5) WANCHOM WISDOM FORGWE (11).

(6) ASAH FRANCIS NDUKU (9).

(7) FONKA GAETAN FONJOCK (5).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NCHANG ONUELA (9).

(2) LORRAINE LENA GWANPUA (8).

(3) KIENG BLANDINE FRU (8).

(4) MARJORY NONKFU SHEY (7).

(5) ZONG EVEREST CHI (5).

(6) MANYI FORTECK STEPHANIE (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) YOR SANDRA SIVIDREM (9).

Passed in 3 Subjects: 3

(1) AGYINGI CEVERINE EYADONG (6).

(2) AWOH COLLINS ATEGE (4).

(3) CHANTAL SHALANYUY JAFF (4).

Passed in 2 Subjects: 4

(1) NJINIKA VANESA KEHMEA (4).

(2) DASHACO ETHEL OJANKA LEMBEGUE (3).

(3) LUMSONA GLORY MBONG (2).

(4) SIRRI EDNA (2).

Centre No:  22157  Central Bilingual College Bepanda, Douala

Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 15, Passed: 14,

% Passed: 93.33, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) AKAWUH EMMANUEL ABEH (13).

(2) HAMED OLAWALE (8).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) MANGWI APHONCIA CHO (13).

(2) NDOUMBE EYANGO MBOKO DIEUDONNE BASILE (14).

(3) BANGO NDONGUE CLAIRE VIVIANE (8).

(4) NJI SONYA SPENSI NGUM (11).

(5) KWASINWI ODETTE RIBEYA (18).

(6) NUBILA LESLEY (5).

(7) NKWENDE CLAUDIA MAFON (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 5

(1) MAKOLLE SALLO JULLIENE DORCAS (4).

(2) EYADJUI CHAMANI CHARLENE (4).

(3) A. FONDOP PENTZAM IVAN LOIC (4).

(4) LEO MESANG KIZZY (2).

(5) MBIAKOS JOSEPH GARCIA (2).

Centre No:  22158  Christ the King High School Nkwen Bamenda III

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed: 4,

% Passed: 66.67, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 2

(1) AWA NGUI GLATITUIDE (6).

(2) SOPJEU KENTEU SOSTAIN (6).

Passed in 3 Subjects: 1

(1) ABAN TANTOH TANUI WILLIAM (7).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) ZEBOUVE MONTSOG KELI LAURE (4).

Centre No:  22159  Oku External

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22160  Bonaberi External

Regist: 110, Sat for 2 or more Subjects: 109, Passed: 48,

% Passed: 44.04, Sanctioned: 2

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) EDU MINJA JOHN HABIB LAURENT (15).

(2) FOGUE YOUMTO STEVE (21).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NGUNJOH FRANCKLINE (6).

(2) NGANG MIRIAM NGUM (13).

(3) FOKOU TCHOFFO HAROLD DUPONT (14).

(4) OGOCHUKWU OSSAIH BLAISE (17).

(5) ANJIE FAVOUR ALOMBAH (8).

(6) ABONGBIEF CLEMENTINA NTUMSI (8).

(7) ANTHONY NDUM EKUM (9).

(8) MANGUE LOLE AYECABA MANUELA (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 4

(1) TOUMBI GERMAINE SYLVIE (9).

(2) SHEY DESMOND AOUDOU (6).

(3) LEUWAT MBIAKOP VANINA CYNTHIA (6).

(4) MASSA BLANDINE NJUH (5).

Passed in 3 Subjects: 10

(1) ELAH MUNGE MARBEL (5).

(2) NDZI SANDRINE DIIH NDE OBASE (5).

(3) TANTO SHELLA BAYO (4).

(4) MOFOR NADIA ZELIOH (4).

(5) LON BECKI MYKA (4).

(6) FORCHO MARCELUS DASI (4).

(7) JAFF FIDELIAN YUJIKA (4).

(8) EPIE LYDIA MESANG (3).

(9) MBONY AKWEN AKWEN (3).

(10) ETTA-MANGIEB RANDAL EBAI (3).

Passed in 2 Subjects: 24

(1) CHENYUI MIRABEL (5).

(2) ABANUI LORANTINE AFAH (4).

(3) YEMBE JUDE NTUNYU (3).

(4) NING CLAUDE KEDZE (3).

(5) NZOGGE CONSTANCE MBOLLE (3).

(6) DJOMKAM TCHAMABE BORIS ROSTAND (3).

(7) MBUIH AISIATU FORGLA (3).

(8) NGAMFOUO FOPA CAROLINE (3).

(9) TETUH LARISSA VUSH TIGA (3).

(10) MAKAIN JESSE SAM (2).

(11) FAI MILDRED BERINYUY (2).

(12) CHEGHA MELVIS MBONG (2).

(13) EMBI SANDRINE ALANG (2).

(14) MUNJAH DELPHINE MUJIP (2).

(15) NGEH JOSETTE FENG (2).

(16) CECILIA FRIDAY PRISO (2).

(17) NZOUSSA NJAMBI NOELLE (2).

(18) BEWEKE BERINE NUIKWOSI (2).

(19) WANYU CECILIA (2).

(20) ATUH WAMBA LIVINUSE AMBE (2).

(21) AZAH DORCAS ANGWI (2).

(22) TATA CLAUDETTE BIRKA (2).

(23) WIRKOM ELISBETH BIRYI (2).

(24) DOUSWE DOMINIQUE (2).

Centre No:  22162  King David Comprehensive College Douala

Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed: 11,

% Passed: 91.67, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) TCHATAT TCHOUANGUEP RUTH (10).

(2) NGONGANG NADEGE NJOUKEP (6).

(3) NOUKEP BLANCHE BADELE (12).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) ZANGA SERGIUS DOSI (9).

(2) NZOUAKEU NDAMFEU STEPHANIE DORCAS (6).

(3) TCHANTCHOU MBIADA MAEL (6).

(4) TCHOKOGUEU CHRIST ANTHONY (7).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 1

(1) JOLIE-JOELLE BINLA FOMUTAR (6).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) SOBE MASSO ROLANDE VICTOIRE (2).

(2) MUDOH JUDE MBACHAN (2).

(3) KWENGEH SOLANGE CHUGHO (2).

Centre No:  22163  Progress Comprehensive High School Batibo

Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed: 5,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) TEKUH EDOSINE ENDAM (13).

(2) TIPANG TERENCE AYOK (11).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) MBANWEI MILDRED NGUM (5).

Passed in 3 Subjects: 2

(1) NJIBEC MARCNI FON (10).

(2) ANIM BELINDA (5).

Centre No:  22165  Pathfinder Academy Comp. High School, Pinyin

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed: 2,

% Passed: 33.33, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) AWA SONITA WODON (9).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 2 Subjects: 1

(1) AWA KEVIN KHAN (5).

Centre No:  22166  Institute of Commercial and Industrial Sciences, Wum

Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed: 3,

% Passed: 15.79, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) KPWE MERCY NTONUH FEH (8).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 1

(1) YUH BWAL BLESSING (4).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) GIDEON NCHIA FUH (2).

Centre No:  22168  Oxford Bilingual Comprehensive College Mutengene

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed: 5,

% Passed: 71.43, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) LONGO BRENDA NKOHTAN (11).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) ENNIH CRYSTAL-PARY ACHUA (9).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 2

(1) MBUH ZENITA (6).

(2) CHEME CATHERINE (5).

Passed in 3 Subjects: 1

(1) SUH LUCY ASO (3).

Centre No:  22169  Regina Coeli Comprehensive High School Tombel

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed: 10,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) AHONE NUELA KOME (14).

(2) EBANE ESABE VERIAN (10).

(3) EHABE EMILIA MUKE (15).

(4) ETUDE LAURA SALLE (14).

(5) NTA MIMBANG FRANCKY STEPHANE (14).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) ENOGENE MILANY NDOH (8).

(2) ETAPE MELLISA NTOH (16).

(3) MESONGE BLANDINE NJITONE (7).

(4) MESUMBE LORRETTA (14).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 1

(1) ZUNE VANAISSA (7).

Centre No:  22170  Government Technical High School Tombel

Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22172  Government Technical High School Chomba

Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed: 10,

% Passed: 33.33, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 2

(1) LUM OLGA (9).

(2) AMABO TAKWIH (7).

Passed in 3 Subjects: 5

(1) ABEN WILBERT MBAH (6).

(2) BIH RACHAEL SUH (5).

(3) MOHAMMED HASSAN (5).

(4) NGWANA STEPHANY KABA (5).

(5) LESHINA SHEMNYUY KONGSHA (5).

Passed in 2 Subjects: 3

(1) OLIVIA AZAH NDE (3).

(2) ASAAH SANDRIN BEI (2).

(3) MULUH SANDRA NGUM (2).

Centre No:  22177  ANYAJUA External

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22178  Bali Community High School

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed: 7,

% Passed: 100, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) SEMA BRANDON TAFRY (17).

(2) RACHEAL MBONGEH BANDA (9).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 2

(1) JABOSUNG BERNICE (7).

(2) NAHYONGA NGEHNDAB TESSY FOKINDEM (6).

Passed in 3 Subjects: 2

(1) MOIWO STELLA (4).

(2) NJIMANTET LEONEDA (3).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) TANGU MARILYN MANYI (4).

Centre No:  22180  Batibo External

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed: 4,

% Passed: 66.67, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Food Sciences SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) MUNOH CHRISTABEL EYANG (9).

Passed in 3 Subjects: 3

(1) MBANWEI LEONEL TEKUH (5).

(2) AWA JULIET FRI (4).

(3) ABEN CLARIS ABIE (3).

Centre No:  22181  Government Technical High School Njinikom

Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22183  Government Technical High School Limbe

Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22184  Likomba External

Regist: 124, Sat for 2 or more Subjects: 123, Passed: 60,

% Passed: 48.78, Sanctioned: 2

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) TICHA KAMEL EGBE (9).

(2) TABI NKONGHO DANIEL (21).

(3) INYANG JENEVICE KEH NYIBENGBEH (21).

(4) AMBE ISHMEAL-LEE NYAM (8).

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) EBOKA LUCY WANGO (10).

(2) PASCAL AYIBAKEPREYE (10).

(3) AYUK ETA MELADINE AMIN (9).

(4) AYUK OYERE EMENI (6).

(5) PENDA SANDRINE BASONGO (6).

(6) NEBA RITTA NEH (6).

(7) MBAPEPE REBECCA RAISA NOCHI (5).

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 6

(1) MUZANG VALERIE AFOR (8).

(2) EBOKA MASHAL EKOLE (6).

(3) KUM CYNTHIA BIH (5).

(4) NYINCHO GILBERT MBI (5).

(5) VUBIMUH FEDELIS (4).

(6) FOWER DIDIER (4).

Passed in 3 Subjects: 19

(1) BARBARA EPEY OSOGO (9).

(2) MARY VINCENT MERCULEY (7).

(3) AWEDAM SEGE MARCHANT (6).

(4) KUMBON VANESSIA MEH (6).

(5) AYUK RACHEAL ARREY (5).

(6) ELVIS SONGWALANG (5).

(7) AKWANG KELLY EJANG (5).

(8) AGNES BIH ELAD (5).

(9) JAM KIZITO SUMVI (5).

(10) KUM CHANTAL NSEN (4).

(11) ESAMBE ATABE ABEL TAKANG (4).

(12) YUH JACKQUELINE MEH (4).

(13) EJEH MAJOLINE ABE (4).

(14) ASEH MBAH HILARY (3).

(15) CATHERINE MUBONG YONG (3).

(16) NKENGAFAC RUTH (3).

(17) JULIET EKOLE FOTABONG (3).

(18) AJANG CYREN AHONE (3).

(19) HENRY IKOME EFITE (3).

Passed in 2 Subjects: 24

(1) AGWE VALENSIA ANAGWA (6).

(2) ELOBO MARIE TATIANA (5).

(3) AZI REBECCA (4).

(4) NGAM ETHEL KUMIH (4).

(5) ASONG ALICE (3).

(6) AYUK ESTHER NKONGHO (3).

(7) NOLINGA LUCY NAMONDO (3).

(8) CHONG SYNTHIA MUA (3).

(9) BILLA FABRICE (3).

(10) FABUKWI KELVIN RINNMUH (3).

(11) MBOLLA EDWIN MBOLLA (3).

(12) NGBENJA THERESIA MOME (2).

(13) JENEVIS MUKONG EKWO (2).

(14) ESSOME ELOKA ELODIE (2).

(15) MESUMBE JUVET KOME (2).

(16) MUH MONICA SANGHA (2).

(17) TENDONG LEVIS AGWO (2).

(18) POUASSO ARISTIDE MBWOGE (2).

(19) BANOH OHMSLAW WAGONE (2).

(20) MARTIN NDOBE EBANG (2).

(21) ACHUI CALEB NGONG (2).

(22) ANIVA NGWISAH JAMKWI (2).

(23) MELVIS KAKON OTIA (2).

(24) DELPHINE NDZEFANY NWUNSEN (2).

Centre No:  22186  Bepanda External

Regist: 139, Sat for 2 or more Subjects: 138, Passed: 75,

% Passed: 54.35, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) NJOYA MOHAMED AWOUOL (17).

(2) KEMGMO NGNIZEKO STEFFIE CARMELE (10).

(3) SIATACK GANIHOU ABDEL (14).

(4) NGANOU YOSSA KEVINNA (12).

(5) NCHE DAVID JUNIOR ANYE (16).

(6) EJEH NKEMAKONAM CHUKWUNONSO (20).

(7) MABONG YEUKOUO LETICIA MICHELLE (11).

(8) GATCHOUA KAKMENI RAISSA (16).

(9) DJOU TCHINDA YVAN VERCRUYSSE (8).

(10) SIEWE GREGOIRE (12).

(11) MBIAFEU DJEUMEN JUDITH MERVEILLES (11).

(12) EMENE KINGUE ROSE (5).

(13) TEMGOUA BRICE ATANGA (6).

(14) DJOUMESSI NGOUADJIO MANUELA SONIA (3).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) FOLINOU NGUELOHE GREDER FRATZ (11).

(2) NJIPNOU NASIS NANA (10).

(3) TIA GILIAN KAKON (6).

(4) NGANSHIE MICHAEL NGANSHIE (6).

(5) LONLA SONKUE NIDELLE (6).

(6) BAMBOT FRANK WISDOM (7).

(7) ELIASU SHEY TATA (6).

(8) KENMOGNE KAYO CHRISTINE OLIVE (11).

(9) VICTOR KENECHUKWU (7).

(10) ODUGWE ONYINYE CYNTHIA (14).

(11) KAGUIM PATRICIA (4).

(12) NDIP LARISA NGAYONG (3).

(13) EMILIA BASAKULI AMBALO (4).

(14) NATALIE KEMDOUM DESIREE (6).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 6

(1) BATJE JULIE PATRICIA (8).

(2) EMILEN MUSE (7).

(3) TELEFOUET ANAULD WILFRIED (5).

(4) KAMWO HYPOLITE KEVINE (5).

(5) MPAH JOELLE CHLOE BENJAMINE NAOMI (5).

(6) MABENWOH KIRSTY ANJIWOH (4).

Passed in 3 Subjects: 13

(1) OTU HENRIETTA EBERE (6).

(2) SUH PASCALINE NCHANGNWI (5).

(3) VOILET SIRRI (5).

(4) BANANG MATILDA DZEKEWONG (5).

(5) ERNESTINE ANNI (4).

(6) NKOT ADELINE DORETTE CALIXTHE (4).

(7) ADAMU JAJIH JULUIS (4).

(8) TCHAPDA NGASSAM ARISTIDE ORNELLA (4).

(9) SHULIKA EMMANUELLA DZEKEM (4).

(10) TABOT DERICK TABOT (3).

(11) NGAMENI NITCHEU WILFRED (3).

(12) FUL MANULLAR CHEA (3).

(13) ORICHE EBENEZER OKWUCHUKWU (3).

Passed in 2 Subjects: 28

(1) MAO ABOUBA ADRIANA ROSE RAIHANA (6).

(2) AZUE LIANA MBAH (5).

(3) TATA YAAH (4).

(4) CHOMNOU TCHUINDEM EUDOXIE (4).

(5) ESSOMBE SUZANNE MARYLENE (4).

(6) NGU ALIAN FOCHE (4).

(7) NEBA SIMON NEBA (4).

(8) CARMELITTA CACHARELLE BIKECK (3).

(9) TUMFON MABEL KENG (3).

(10) WIRSIY EMMERENCIA FONMUME (3).

(11) ETOYO CESARIA VICTOIRE (3).

(12) MONGO MATOU JENNY EVA (3).

(13) ENOW VALERY MBE (2).

(14) MBABIT MIRABEL MUYANG (2).

(15) BROUSONG CHANTAL (2).

(16) EMEDINE KIBONG (2).

(17) NDONWI JEDIDAH BIH (2).

(18) NYAMSI NYAMA MICHEL (2).

(19) NGUETSOP TSOPGNI ARNAULD (2).

(20) KENNE YEMZU ORNELLA (2).

(21) SELAN TCHENGA CHRISTINA (2).

(22) MOKI LOVELINE TATAH (2).

(23) TEMGOUA NOUWOUPO FRANCK GERMAIN (2).

(24) BLESSING KEBUNDEH (2).

(25) LOVELINE MBENYUY (2).

(26) OKUMBE DIVINA ENONYUI (2).

(27) OLA ROBERTINE NGOH (2).

(28) MOUATCHO MEGANE INES (2).

Centre No:  22187  Bali External

Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed: 6,

% Passed: 37.5, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) SAM LAWRENCE VADGASHEIN (9).

(2) FABRIS NUBIDGA BAMBOT (4).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) AKWEWOH KERIAN (9).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 2

(1) MELANI KUNSONAA (5).

(2) FOSEH DUNAMIS ABONG (4).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) BIJEMIA MADALENE (2).

Centre No:  22191  Standard Academic Comprehensive High School Ndop

Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed: 6,

% Passed: 50, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) BONGWEL ELVINE NAN (5).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) NKWANUI DENIS (8).

(2) NIBGHA DIDIER NWANYEK (22).

(3) MODESTINE KECHIELAC YUH (18).

(4) WIRNKAR COMFORT TIMYU (9).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) FONBEKAS NOELA KEBIH (10).

Centre No:  22192  Divine Comprehensive Secondary School Bali

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed: 4,

% Passed: 57.14, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) LESIGA MITDRATE BAMBOT (5).

Passed in 3 Subjects: 2

(1) SAMJELLA KENNEDY NDANSI (8).

(2) GANGDIA JUDE NDANGO NTEH (4).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) VOMA HENRY FEH (2).

Centre No:  22195  Government Technical High School Ekondo-Titi

Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed: 0,

% Passed: 0, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Centre No:  22197  NABESK Comprehensive College Buea

Regist: 26, Sat for 2 or more Subjects: 26, Passed: 14,

% Passed: 53.85, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) EMILIA UZOMA IWU (17).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 5

(1) FADUNSIN MOYIN BLESSING OBEN (10).

(2) SAM NDIVE MOLUA MOTUTU (9).

(3) EBANE EBOLA MARIAM (8).

(4) AWAN BLESSING AKWE (8).

(5) KANG VIOLET MBOLE (5).

Passed in 3 Subjects: 3

(1) ESSA PERPETUA NDEH (6).

(2) MBU FRANKLINE ENOW (4).

(3) ASHLE PAMELA ICHU (3).

Passed in 2 Subjects: 5

(1) EKOLLE BERRAGIE NDENGE (4).

(2) NGOMBA GERALD ALBERT (3).

(3) AGBORTABE BESONGNGEM (3).

(4) ELUMBAT MARY EKANG (3).

(5) STANLEY KUM (2).

Centre No:  22199  INTEG Bilingual College Douala

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed: 3,

% Passed: 50, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 1

(1) SIKA BAKINDE CHRISTELLE JOELLE (5).

Passed in 2 Subjects: 2

(1) ATEGHA JUDITH DZEM (5).

(2) FRANCINE ARLETTE MOUNDJONGUE KOKEY.C (3).

Centre No:  22200  Mugheb Nkwen External

Regist: 77, Sat for 2 or more Subjects: 77, Passed: 33,

% Passed: 42.86, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

(1) AYAFOR EDISON FOPELE (15).

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) MUSTAPHA OUSMANU (13).

(2) BERI CYNTHIA MUNKI (9).

(3) PRINCESS FORBAH MAUREEN FULEPEYAH (15).

(4) WIRBA CELESTINE NJOLAH (3).

(5) MELI DJUKA GAELLE (5).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 6

(1) SHOLA BERNARDINE SEWOYEBA-A (13).

(2) SHOLA BENEDICTA WIRDZENYUYA (9).

(3) ZEMKWE GODSWILL (8).

(4) VIVIAN CHOUGWAIN (7).

(5) NFOR MABEL FAKEH (6).

(6) KIMBI CYNTHIA KANG (6).

Passed in 3 Subjects: 14

(1) RAINDA VENYUI (9).

(2) NKENGNE JESSICA (9).

(3) NGUM HONORINE NUMFOR (7).

(4) EMMANUELA ABWUMEH VIMOMBI (6).

(5) NFOR DOROTHY MANLI (6).

(6) NFOR SANDRA WIRBA NANCY (5).

(7) WANKA BLANDINE ASAWSIRI (5).

(8) NGUESHIE DONALD (5).

(9) NKEUMBOH JOYCE NGWEPEKEM (5).

(10) TOH BENICE SIH (4).

(11) FRU ACHILE NSUH (4).

(12) AMOH ERASTUS ANGUH (4).

(13) NEBA IRRIS-BELL SHENE (4).

(14) TATA CLAUDINE GIWE (4).

Passed in 2 Subjects: 7

(1) PENN GILBERT TENENG (4).

(2) YOUEGO NKAMSOU LENA (4).

(3) JOYCELINE MBOGNOU TAGNE (3).

(4) NYAH PAMELA ACHUO (2).

(5) THEOPHILUS  VESHI TOHNTUH (2).

(6) FONBAN YIWIRI PERPETUA (2).

(7) KINYUY MASA CLAUDINE (2).

Centre No:  22201  Yoke External

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed: 2,

% Passed: 28.57, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Building Construction SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

NIL

PASSED IN Electrical Technology SPECIALTY

NIL

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 3 Subjects: 1

(1) NEMBU CYRIL NEMBO (3).

Passed in 2 Subjects: 1

(1) ASONGWED ABGORNCY CONRALD (2).

Centre No:  22202  Tiko External

Regist: 13, Sat for 2 or more Subjects: 13, Passed: 11,

% Passed: 84.62, Sanctioned: 0

Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

PASSED IN Accounting SPECIALTY

NIL

PASSED IN Business Studies SPECIALTY

(1) VICTORINE OGECHI NWACHUKWU (12).

(2) CHIKA YVONE ARIGUZO (11).

(3) CAROLINE AMAH AYIRI (8).

(4) EDIE BOASE NGIDE (8).

PASSED IN SINGLE SUBJECTS

Passed in 4 Subjects: 1

(1) MAGDALENE EWELISANE MBELLA (7).

Passed in 3 Subjects: 1

(1) BELINDA CAMARA (7).

Passed in 2 Subjects: 5

(1) VALENTINE CHIANANGE DJICK (4).

(2) ESANGE DIANA LOMBE (3).

(3) TANTEH SREAPHINE NGOHPUMBUE (3).

(4) EPOUMB FELICITE MASSE (2).

(5) NKAAFI THELMA (2).

 

 

LEAVE A REPLY